Культура
Україна-суспільство

Секрет успіху Тризуба: За що дизайнери люблять герб України

Тризуб — досконалий символ, якщо міркувати в категоріях графічного дизайну. Він простий, емоційний і дуже легко запам'ятовується. Втім, причини успіху Тризуба ширші, ніж просто хороший дизайн.

Секрет успіху Тризуба: За що дизайнери люблять герб України - зображення

Пропонуємо поміркувати про феномен успішності і поширеності Тризуба з дизайнерської точки зору.

Нас цікавить саме герб, адже прапор України має класичний, як для стяга, дизайн, проте український Тризуб відразу впадає в око, бо не схожий на типову геральдику наших сусідів.

Секрет успіху Тризуба: За що дизайнери люблять герб України - зображення

Щоправда, є нюанс — далеко не завжди геральдика країн відповідає принципам «хорошого логотипу», адже історично вона призначена для дещо інших цілей.

В Україні ж склалося так, що після проголошення Незалежності герб здобув велику вагу в суспільно-політичному житті країни, а також прославився як досконалий символ: впізнаваний, емоційний, зухвалий і досить простий, адже його можна показати навіть трьома пальцями.

Секрет успіху Тризуба: За що дизайнери люблять герб України - зображення

Ви напевно чули різноманітні версії походження самого знаку Тризуба, тому ми пропонуємо оминути історії сивої давнини.

Натомість хочемо дізнатися, завдяки яким характеристикам Тризуб сягнув успіху та в чому полягає його унікальна роль у дизайн-системі країни.

Між іншим, побачити тризуб можна навіть у територіально віддалених культурах.

Зазирнемо одразу у 20 століття — Тризуб не мав єдиного правильного трактування і за часів Української Народної Республіки, але він зумів стати універсальним символом, який об’єднав українців.

Це стало можливим завдяки тому, що значення символу, хоча дійсно походить з давніх часів, водночас є гнучким, здатним до актуалізації.

Секрет успіху Тризуба: За що дизайнери люблять герб України - зображення

Варто згадки й те, що художник Василь Кричевський, чия ітерація Тризуба 1918 року стала прототипом нашого сучасного герба, зазнавав критики від своїх колег. Особливо з боку Георгія Нарбута, який обурювався через надмірне прикрашальництво в ескізах Кричевського і взявся допрацьовувати Тризуб.

«Логотипізація» Тризуба?

Оскільки в новітній історії України Тризуб вийшов за межі суто державного користування і став «народним» символом, люди власноруч відтворюють його на численних носіях, переосмислюють, по-різному інтерпретують дизайн.

Внаслідок цього Тризуб набув варіативності, деінде його стали використовувати як елемент композиції або навіть прикрасу.

Секрет успіху Тризуба: За що дизайнери люблять герб України - зображення

Можна сперечатися про те, чи варто, скажімо, маркувати державними символами предмети, не пов’язані з діяльністю держави, проте цей процес відбувається вже багато років природним чином.

Через що деякі дизайнери пропонують взяти справу у свої руки та впорядкувати так звану «логотипізацію» Тризуба.

Цього року співзасновник агенції Design4Ukraine Ярослав Белінський закликав створити нову дизайн-систему України, центральне місце в якій посідатиме саме Тризуб як універсальний знак для всього, що вироблено в Україні.

Це спричинило бурхливі дискусії у спільноті креативників щодо того, де пролягає межа між доречним використанням державного герба та прикрашальництвом.

Детальніше в матеріалах дослідження Telegraf.

Раніше ми повідомляли, що роботи відомої майстрині з Вишгородщини представлять у залах музею Тараса Шевченка.

Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.