Як організоване харчування у школах Київщини
В Україні реформуються підходи до системи обідів для учнів. Однак на практиці проблемних питань ще вистачає. «Погляд» поцікавився, як харчуються школярі у різних містах Київщини.
Шкільне харчування – такий же важливий компонент організації діяльності середніх навчальних закладів, як і інші. Адже тут ідеться про здоров’я дітей. Не секрет, що діти не проти перекусити на перервах між уроками чипсами, снеками, чи іншою смачною нездоровою їжею, однак це зовсім не корисно для них.
Тож повноцінне гаряче харчування у школах потрібне – про це говорять і дієтологи, і педагоги, та й інші фахівці, а тим більше за це виступають батьки школярів.
Без снеків та газованої води
Ще у 2019 році за ініціативою Олени Зеленської було розпочато реформування системи шкільного харчування. 2020-й був присвячений зміні законодавчих норм і порядків, зазначається на інтернет-представництві президента України.
«Крім того, торік уперше було виділено державну субвенцію для закупівлі обладнання й модернізації харчоблоків у 1908 шкільних закладах», - інформує сайт глави держави.
Також торік було змінено законодавчі норми, які дадуть змогу далі реформувати систему шкільного харчування. Крім оновленого санітарного регламенту, були затверджені нові гігієнічні вимоги до виробництва та обігу харчових продуктів у школах. Закладам освіти розробили рекомендації щодо закупівель, а також настанови для використання системи аналізу безпечності харчових продуктів.
А з 1 січня цього року вже впроваджено новий санітарний регламент для закладів середньої освіти в Україні. Серед іншого - він передбачає й сучасні норми щодо якості харчування. Як розповідав «Погляд», за новими правилами, зі шкіл мають зникнути шкідливі снеки, газовані напої та інші некорисні для дітей продукти.
«Регламентом встановлено вимоги до харчових продуктів та готових страв, що можуть пропонуватись дітям. Наприклад, передбачено низку обмежень за вмістом солі, цукру та жиру з урахуванням сучасних тенденцій щодо здорового харчування та рекомендацій ВООЗ», -
головний санітарний лікар Віктор Ляшко
За системою Євгена Клопотенка
До розвитку нової системи шкільного харчування підключились відомі ресторатори. Власне, кухар, телеведучий, підприємець і кулінар Євген Клопотенко був одним з її ініціаторів. У багатьох школах позитивно сприйняли нововведення, і вже чотири тисячі закладів перейшли на нове харчування за системою Євгена Клопотенка.
« Я розробив чотирьохтижневе меню для шкіл. Меню це складене за участі дитячих дієтологів та технологів. Там близько сотні нових рецептів для сніданків, полуденків, обідів, підвечірків та вечерь. Всі ці рецепти вже скомбіновані в повноцінні прийоми їжі. Це означає, що тепер школам не треба буде самим складати меню, у них будуть готові технічні картки. Це полегшить роботу працівникам шкільних їдалень, а також стане гарантією, що діти будуть отримувати їжу, яка добре поєднується між собою та є різноманітною», -
Євген Клопотенко
Ціни на шкільні обіди
І все ж. Проблеми, пов’язані із шкільним харчуванням, ще не зникли.
Зокрема, як повідомляв «Погляд», народна депутатка Ольга Василевська–Смаглюк на своїй facebook-сторінці зазначила, що вона отримує скарги від батьків, насамперед, на те, що дітей годують несвіжою продукцією, меню – не цікаве, несмачне. У багатьох школах взагалі відсутнє харчування, а на одного постачальника – ПП «Школярик» та пов’язаних із ним ФОПів - нарікають батьки. До того ж Василевська–Смаглюк розповіла, що низку продуктів постачальники закуповують за завищеними цінами.
«Найдорожчі шкільні обіди - в найменш спроможних громадах. Я проаналізувала постачальників продукції, які виграють тендери на шкільний кейтеринг. Відповідно, організовують логістику, забезпечують поставки продукції до дверей навчальних закладів 96-го округу. А також ціни, за якими дані підприємці продають товар громадам», -
Ольга Василевська–Смаглюк
Вартість харчування
«Погляд» вирішив порівняти ціни на шкільні обіди у різних громадах Київщини. Почім годують учнів – дивіться у нашій інфографіці, дані для якої зібрали журналісти «Погляду».
На що нарікають батьки
А що з якістю харчування? ІА «Погляд» запропонувала батькам школярів поділитися своїми думками і спостереженнями у нашому невеликому опитуванні на регіональних facebook-сторінках. На жаль, активність читачів була невисокою. Втім, і ті коментарі, які залишили люди, показують, що керівникам місцевого самоврядування й освітніх закладів - усім, хто причетний до організації шкільного харчування, є на що звертати увагу.
- Ірпінь
В Ірпені, зокрема, люди звертають увагу на те, що такі некорисні для школярів продукти, як сосиски, печиво і сік з консервантами, зі шкільного меню не зникли.
- Бородянка
У Бородянці звертають увагу на постачальника продуктів, зауважуючи, що монополію на забезпечення харчами тримає «Школярик».
- Копилів
Звісно, є й схвальні відгуки. Приміром, мама школяра з села Копилів розповіла, що задоволена харчуванням, а його вартість – 30 грн – сім’ї з різним достатком сприймають по-різному.
Однак цей допис свідчить про те, що тут доступні не лише безкоштовні обіди учням пільгових категорій, а й усім іншим – на платній основі.
- Лебедівка
Значно менше пощастило учням Лебедівської школи на Вишгородщині, де, як зазначають люди, шкільне харчування взагалі відсутнє.
Тож для організаторів шкільного харчування інформації для роздумів достатньо. Однак сказати, що все аж надто погано, не можна, і про це свідчать кейси низки шкіл.
У Лютежі врахували побажання учнів і батьків
Зокрема, у Лютізькій школі на Вишгородщині (Петрівська ОТГ) організацію харчування здобувачів освіти вважають одним із важливих питань. І розповідають, як у них організована ця справа.
«У ІІ семестрі цього навчального року, у зв'язку із проведенням тендерних процедур та вирішенням інших організаційних питань, харчування у Лютізькій ЗОШ І-ІІІ ступенів розпочалося пізніше. Проте є суттєві зміни на краще: у меню передбачені страви, запропоновані шеф-кухарем Євгеном Клопотенком. завдяки рішенню Петрівської сільської ради гарячим харчуванням охоплені усі здобувачі освіти; укладені угоди про постачання продуктів харчування до кінця навчального року; для своєчасного початку харчування у 2022 році нові угоди будуть укладалися у листопаді-грудні 2021 року», - зазначають у Лютізькій ЗОШ.
А ще там зауважують, що щодо приготування страв враховані побажання учнів і батьків та норми харчування, передбачені постановою КМУ від 22 листопада 2004 року №1591.
Зміни у школах на Вишгородщині
Приємно дізнаватися про такий підхід, як і про облаштування нових харчоблоків у школах. Зокрема, у у селі Катюжанка, як повідомляв «Погляд», майже 3,2 млн грн з районного бюджету було спрямовано на капітальний ремонт приміщення харчоблоку та обідньої зали опорного закладу освіти. А після карантину, за словами в.о. голови Вишгородської райдержадміністрації Олексія Данчина, можна розглядати впровадження у школі мультипрофільного чи дабл-харчування.
За попередні два роки у системі шкільного харчування було впроваджено низку змін. Це і поступові роботи з капремонтів самих харчоблоків (звісно, що це ще не усі заклади, що потребують), і оновлення кухонного обладнання, посуду, інвентарю, зміна самої системи харчування: введення в штат закладу освіти кухарів, підвищення якості закупівлі продуктів та інше.
«Тому сподіваюся, що нашу роботу в цьому напрямку продовжать уже новостворені ОТГ району і якість послуг з організації гарячого харчування наших дітей тільки зростатиме», –
Олексій Данчин
Створюється інформаційний портал
Втім, можливо, тим, хто звик працювати по-старому, складно переорієнтуватися на нові норми і принципи харчування. Тож для підтримки впровадження шкільних обідів на сучасних засадах у межах ініціативи першої леді Олени Зеленської з осучаснення системи шкільного харчування буде створено інформаційний портал, який міститиме всю ключову інформацію, навчальні матеріали, підказки про реформу тощо. Про це повідомляється на офіційному інтернет-представництві президента України.
Зазначається, що основне завдання платформи полягатиме в інформуванні управлінців, педагогів та батьків про зміни в системі харчування та найкращі практики організації харчування в освітніх закладах.
«Спілкуючись із працівниками освіти та отримуючи зворотний зв'язок від батьків, ми побачили необхідність у створенні єдиної платформи, яка міститиме всю ключову інформацію про реформу та буде корисною і для освітян, і для батьків. Плануємо запустити базову версію порталу вже цього літа», -
Олена Зеленська
Зеленська розповіла, що на порталі передбачені розділи з рекомендованим меню для шкіл і технологічними картками приготування страв, окремий розділ про харчування для дітей з особливими дієтичними потребами та відеоінструкції на різноманітні теми, зокрема «Сучасні форми організації шкільного харчування», «Впровадження системи HACCP», «Про закупівлі». Також передбачається, що онлайн-платформа допоможе зібрати корисну інформацію щодо здорового харчування, ролі різноманітного раціону й ризиків, спричинених нездоровим харчуванням та ожирінням.
«Цей сайт може стати основною платформою для реформування харчування у школах та комунікацій щодо здорового харчування у межах цілої країни. Оскільки формування норм поведінки є довготривалим процесом, зараз ми починаємо зі зміни сприйняття та підвищення обізнаності. ЮНІСЕФ спільно з ІТ-компанією SoftServe підтримує створення такого важливого ресурсу, що сприятиме розвитку здорових харчових звичок у дітей та батьків», -
голова офісу ЮНІСЕФ в Україні Лотта Сільвандер
Кабмін дозволяє й кейтеринг
І це ще не все. Кабмін на своєму засіданні цього тижня взагалі спростив організацію шкільного харчування, своєю постановою затвердивши норми і порядок організації харчування в навчальних закладах і дитячих закладах оздоровлення та відпочинку.
Зокрема, тепер засновникам і керівникам відповідних закладів дозволено влаштування кейтерингу як найефективнішої моделі організації харчування, яка має відповідати всім вимогам щодо безпечності харчових продуктів. Про це повідомив Інтерфакс-Україна.
Дієта також врахована
Урядовою постановою передбачено й структуру харчування, яка ґрунтується на рекомендаціях ВООЗ щодо принципів здорового харчування, з урахуванням фізіологічних потреб дітей. Встановлено обмеження за продуктами, що містять сіль, цукор і жири. Таким чином ще раз – цього разу постановою КМУ - встановлено перелік продуктів, заборонених для використання у шкільному харчуванні, зокрема снеки, м'ясні і рибні продукти промислового виробництва, каву, солодкі газовані напої. Зазначено і перелік продуктів, які мають бути в щоденному раціоні учнів: злакові, овочі, фрукти, ягоди та молочні продукти.
У постанові Кабміну не залишили поза увагою й тих дітей, які мають потребу в дієтичному харчуванні. Наголошується, що якщо дитина має довідку від сімейного лікаря або педіатра про деякі дієтичні потреби, навчальний заклад зобов'язаний організувати для цієї дитини окреме харчування.
Впровадити нову систему легше, ніж здається
Реформа не потребує якогось особливого обладнання чи додаткових витрат з бюджету, прокоментувала урядову постанову Ольга Василевська-Смаглюк.
«Нові норми прописані з урахуванням рекомендацій ВООЗ щодо принципів здорового харчування дітей. Наприклад, змінюється енергетична та поживна цінність їжі. Згідно з дослідженнями, середньостатистична дитина в день споживає близько 67 грамів вільного цукру. При тому, за рекомендаціями ВООЗ денна норма для дорослої людини - 50 грамів. Тож споживання цукру, солі зменшується. Збільшується споживання овочів, фруктів тощо. Підтримати та впровадити осучаснення системи шкільного харчування легше, ніж здається», -
Ольга Василевська-Смаглюк
Народна депутатка вважає, що передовсім у вдосконаленні та покращенні харчування школярів мають бути зацікавлені органи місцевої влади. Вона пообіцяла ініціювати перед місцевими радами 96-го округу впровадження нових норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, який ухвалений урядом.
Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.