Новини
Україна
Новини Київської області
Вишгород
Екологія
Культура
ПроХОРОШЕ

Перші кроки до віртуального музею бортництва


Розпочався Національний проєкт зі збереження та популяризації традицій бортництва «Бортництво Полісся: архаїчна традиція у сучасному вимірі», ініційований Вишгородським історико-культурним заповідником.

Фото ІА "Погляд"

Проєкт, спрямований на популяризацію і збереження традицій  бортництва та бджолярства, який об’єднує Київщину, Житомирщину і  Рівненщину, було презентовано під час пресконференції, яка відбулася  у Київській ОДА.

Учасники заходу звернули увагу на те, що  бортництво відігравало істотну роль у соціально-економічному житті Східної Європи. А в Україні  традиція бортництва існує вже понад тисячу років. Для її популяризації на широкий загал  організатори проєкту планують зібрати інформацію з 9 музейних установ України та розмістити її у віртуальному Музеї бортництва.

Ініціатором проєкту «Бортництво Полісся: архаїчна традиція у сучасному вимірі», який впроваджується за підтримки Українського культурного фонду, став Вишгородський історико-культурний заповідник. Куратор проєкту, директор Вишгородського історико-культурного заповідника, кандидат історичних наук Влада Литовченко зауважила, що одне із завдань проєкту – зробити фото- та відеофіксацію представників цього ремесла у Київській області, скласти облікову картку і подати її на розгляд експертної ради нематеріальної культурної спадщини України.

У межах проєкту також передбачений онлайн-урок для школярів трьох областей, онлайн науково-практична конференція, онлайн фотопроєкт, а також розробка і видання іміджевого фотоальбому з 12 науковими статтями фахівців та цілий комплекс інших заходів.

Партнерами проєкту виступили Управління культури і туризму Рівненської ОДА, Вишгородська міська рада, Олевський краєзнавчий музей та Сарненський історико-етнографічний музей.

Підтримали ініціативу Київська, Житомирська та Рівненська обласні держадміністрації.

Зокрема, заступник голови КОДА Дмитро Назаренко зауважив: «Київська облдержадміністрація активно долучається до реалізації національного проєкту. Для нас важлива популяризація бортництва, як елементу нематеріальної культурної спадщини та використання його, як об’єкту історико-культурної спадщини національного значення».

Під час пресконференції колишній президент України (2005-2010 рр.) Віктор Ющенко, який знається на медоборній тематиці, зауважив, що бортництво розкриває спосіб життя наших дідів-прадідів. Але бджільництву загалом в Україні приділяється недостатньо уваги, підкреслив він.

«Дуже прикро відчувати, що з одного боку ми - одна з поважних, знаменитих бджолярських країн, а з іншого – закриваємо кафедри бджолярства, не розвиваємо музейну справу. Треба створити пан-національний музей, присвячений зеленому довкіллю, збереженню бджоли, вшануванню бортництва. І тут важлива солідарність, бо такий музей силами однієї інституції або території не зробиш», - наголосив Ющенко.

Фото ІА "Погляд"

Також Віктор Ющенко в ексклюзивному коментарі «Погляду» розповів, що у його колекції є приблизно десь півтора десятка бортей.

«При тому досить історичні – і довбанки, і дуплянки, і борті, які відносяться до ХVІІІ ст., до ХVІІ, є кілька монастирських бортей, які присвячені навіть  різьбленням своїм сакральній темі – Зосиму, Савватію. Я маю багато речей, які стосуються бортництва – інструментів, є кілька женів (Жень — пристрій для підйому  бортника на дерево –І.К.) , я їх бережу як зіницю, я думаю, що їх  загалом в Україні їх десь два десятки. Для мене це дуже чутлива тема», - зазначив Ющенко.

Говорячи про проєкт, який впроваджується в Україні, він зауважив, що  є велике бажання зберегти давні традиції бортництва, зробити так, щоб вони стали доступними й цікавими для тисяч, а можливо, мільйонів людей.

«Питання, які сьогодні  підняли, стосуються, з одного боку, музеєфікації, з іншого – освіти і науки,  з третього – вивчення практику податей, димних податків, яка побутувала у  княжі часи, й монетарну тему, де роль платіжного засобу грали продукти, також  ми говоримо про сакральні дослідження цієї сакральної тематики, де бортництво чи бджолярство ніколи не було подібним до розведення тварин. Велику порцію духовності воно носило», - зауважив Віктор Ющенко, і висловив упевненість, що проєкт приверне увагу загалу.

Ексміністр культури (2014 р., 2016-2019 рр.) Євген Нищук підкреслив, що бортництво - це елемент світового збереження екосистеми, і зазначив:  «Під час пандемії коронавірусу найголовніше, що може протистояти COVID, – це імунітет. А звідки тому імунітету братися, як не від наших цілющих бджіл, які плодоносять з наших чистих трав, рослин і квіток?»

 За словами проєктного менеджера програми «Інноваційний культурний продукт» УКФ Наталії Бриль, проєкт дуже насичений, навіть попри те, що через пандемію усі активності довелося перевести у онлайн-формат.

Ініціатори й учасники проєкту переконані, що просвітницькі матеріали проєкту у перспективі можуть стати основою досьє для номінування традиції до Репрезентативного списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО.

Як повідомляв "Погляд", в Україні запровадять туристичну статистику.