Парламент законодавчо підтримав зелену енергетику
Верховна Рада на засіданні 21 липня ухвалила закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії» за №3658.
За прийняття закону, що передбачає зниження зеленого тарифу і компенсацію не менше 20% виплат по ньому із держбюджету, проголосували 288 народних депутатів.
Законопроєкт №3658 про умови підтримки ВДЕ вже декілька разів вносився до порядку денного засідань ВР, але так і не був розглянутий. Голова комітету ВРУ з питань енергетики та ЖКП Андрій Герус розповів, що вчора, 20 липня, на засіданні комітету опрацювали більш ніж 1200 правок до законопроєкту, і сьогодні комітет збирався повторно, аби технічно узгодити положення різних статей.
У висновку комітету від 20 липня йдеться, що за час опрацювання проєкту до нього надійшло 1281 поправка від народних депутатів, 30 з яких було враховано (у тому числі редакційно та частково), а решту відхилили.
«Враховуючи те, що зазначений законопроект є довгоочікуваним і конче необхідним електроенергетичній галузі, врегульовує на законодавчому рівні нагальні проблеми функціонування «зеленої» електрогенерації, сприятиме зменшенню фінансового навантаження на кінцеву ціну електричної енергії через оптимізацію рівня «зеленого» тарифу, сприятиме досягненню балансу інтересів суспільства, споживачів електричної енергії та учасників ринку електричної енергії, покращить платоспроможність суб’єктів ринку, забезпечивши одночасно подальший розвиток відновлюваної енергетики, Комітет прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти законопроект № 3658 у другому читанні та в цілому як закон», - йдеться у документі.
Законопроект передбачає зниження тарифів для СЕС на 15%, для ВЕС - на 7,5% без пролонгації терміну їхньої дії. Також законом передбачено поступове введення відповідальності за небаланс фактичних і прогнозних графіків виробництва електроенергії для всіх виробників із поновлюваних джерел енергії.
На необхідності його ухвалення перед початком парламентських канікул наполягали і інвестори, і Міністерство енергетики, і НЕК «Укренерго», адже багато норм законопроєкту мають набути чинності з 1 серпня, щоб стабілізувати ситуацію в галузі ВДЕ. До того ж вони мають сприяти погашенню боргів перед зеленою енергетикою, які наразі, за даними ДП «Гарантований покупець», становлять 17,5 млрд грн.
«Цей документ – не лише результат Меморандуму про взаєморозуміння між Кабінетом Міністрів та інвесторами у ВДЕ, а й плідної спільної роботи Уряду, Міністерства енергетики, Антикризового енергетичного штабу, кращих експертів галузі. Це підсумок роботи, що тривала багато місяців, та пошуку шляхів виходу з енергетичної кризи. Законопроєкт 3658 – це консенсус, якого вдалося досягти значними зусиллями. Тепер ми очікуємо, що докладені зусилля нарешті принесуть свої плоди», - йдеться у повідомленні держпідприємства.
Згідно заяви ДП «Гарантований покупець», енергетика України була вже не в змозі терпіти, гальмування у цьому питанні далі неприпустимі.
«Ми вже маємо кризу, що торкнулась усіх учасників ринку. Подальша невизначеність матиме ще більш катастрофічні наслідки аж до паралізації роботи всього ринку електричної енергії України, можливих банкрутств енергетичних підприємств, масових відключень споживачів, в тому числі й населення», - попереджали у ДП «Гарантований покупець».
Отже, щойно прийнятим законопроєктом до законодавства вводиться поняття підприємств зеленої електрометалургії, які використовують електроенергію для виробництва продукції в обсязі на менше 50 тисяч тонн на рік. Для цих підприємств буде встановлюватись окремий тариф на передачу електроенергії, який не враховуватиме витрат оператора системи передачі на виплати виробникам за зеленим тарифом. Законом також визначено, що уряд передбачатиме у держбюджеті витрати на фінансову підтримку «Гарантованого покупця» для оплати електричної енергії за зеленим тарифом в розмірі не менше 20% прогнозного вироблення електричної енергії з альтернативних джерел на відповідний рік.
Зауважимо, «Погляд» розповідав, що вже понад 25 600 домогосподарств в Україні використовують зелену електроенергію, встановивши СЕС.