Новини
Екологія
Земля

Пангея повертається: на Землі може знову утворитися суперконтинент


Правда, станеться це не раніше, ніж через 200 млн років.

Фото: pixabay.com

Про це пише видання Science Alert.

На Землі може знову утворитися суперконтинент і початися льодовиковий період тривалістю щонайменше 100 млн років. Вчені змоделювали новий сценарій майбутнього нашої планети з перетворенням в суперконтинент, представивши результати своєї роботи на щорічній конференції Американського геофізичного союзу (AGU), яка в цьому році відбулася онлайн.

Вчені досліджували два сценарії. Відповідно до першого, приблизно через 200 млн років майже всі континенти увійдуть в Північну півкулю, а Антарктида залишиться зовсім одна в Південній півкулі. Цей гіпотетичний суперконтинент назвали Амасія. За другим сценарієм, приблизно через 250 млн років всі континенти об'єднаються навколо екватора, утворивши суперконтинент Ауріка, який простягнеться на Північну та Південну півкулі.

Довідка. Суперконтиненти – гігантські масиви суші, що складаються з декількох континентів. Пангея існувала приблизно від 300 до 200 млн років тому, і, як припускають, складалася з усіх сучасних континентальних структур. До Пангеї, ймовірно, існував суперконтинент Родинія (від 900 до 700 млн років тому), а ще раніше був суперконтинент Нуна, який утворився 1,6 млрд років тому і розпався1,4 млрд років тому.

Як зміниться клімат?

Також команда вчених розрахувала, яким чином об'єднання континентів вплине на клімат планети. Найнесподіванішим результатом їхніх моделей стало те, що глобальні температури стануть нижчими майже на чотири градуси в порівнянні з сьогоднішнім часом. Для прикладу, наразі на Землі циркуляція океану переносить тепло в далекі північні райони, до Гренландії і через Берингову протоку. Але коли сформується суперконтинент, ці «дороги» будуть перекриті, і шлях океанічного тепла з більш південних широт на північ, щоб зігріти землю, буде закритою. Таким чином, утворення суперконтиненту може ознаменувати початок льодовикового періоду, який триватиме 100 або навіть 150 млн років.

Що це може означати для життя на Землі?

Зі зникненням тропічних низовин зникне і неймовірне біорізноманіття нашої планети. Однак можуть з'явитися нові види, які будуть адаптовані до виживання в надзвичайно холодних умовах.

«Якщо дати еволюції достатньо часу, вона знайде спосіб якимось чином заповнити кожну екологічну нішу», – впервнений один із провідних авторів дослідження Майкл Вей, фізик з Інституту космічних досліджень імені Годдарда NASA.

Як повідомляв «Погляд», вчені раніше вже попереджали про наближення «міні-льодовикового періоду». Варто зазначити, що попередній льодовиковий період на Землі, за однією із версій, могла спричинити космічна катастрофа.

Також читайте за посиланням – 10 фактів, які кожен має знати про зміни клімату.

Для зручності і аби бути першим у курсі найсвіжіших новин України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Щоб не пропустити найсвіжіші новини – обов’язково вмикайте повідомлення у вашому Telegram.