Новини
Україна
Суспільство
Здоров'я

Оплату лікарняних держава збирається перекласти на роботодавця


Невдовзі оплачувати перші 10 днів непрацездатності працівника зобов'яжуть роботодавців.

Міністерство соціальної політики пропонує внести зміни до деяких законодавчих актів України з метою забезпечення фінансової стійкості Фонду соціального страхування України.

У відомстві розраховують, що цей законопроєкт набуде чинності вже з 1 серпня, за виключенням норм, які стосуються виплати лікарняних за кошти Фонду соцстраху з 11-го дня непрацездатності, які набирають чинності з 1 січня 2022 року.

Проєктом законодавчого акта передбачається:

Забезпечити збалансований підхід до оплати перших днів тимчасової непрацездатності роботодавцем, збільшивши період оплати з 5 до 10 перших днів страхового випадку.

Посилити страхові принципи щодо визначення розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності в залежності від періоду сплати страхових внесків у таких розмірах:

  • 50 % середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж до 5 років;
  • 60 % середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж від 5 до 10 років;
  • 70 % середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж від 10 до 15 років;
  • 80 % середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж від 15 до 20 років;
  • 100 % середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж понад 20 років;

При цьому чинні умови щодо розміру матеріального забезпечення у розмірі 100% заробітної плати (доходу) для пільгових категорій не змінюються.

Допомогу по тимчасовій непрацездатності пропонується не надавати:

  • за період простою, крім випадків, коли тимчасова непрацездатність настала до простою;
  • за період тимчасової непрацездатності, зазначений у медичному висновку з тимчасової втрати працездатності, визнаному необґрунтованим.

Втім, обіцяють скоротити кількість документів, що подаються особами до Фонду для призначення страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку.

Крім цього, мають намір визначитися щодо надання допомоги на поховання. Її виплачуватимуть у двократному розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на дату смерті.

Про правову прогалину

Окрім вищезазначеного, мета нового документа - в тому числі й усунути правову прогалину, що виникла у зв'язку з прийняттям Закону України "Про реабілітацію в сфері охорони здоров’я". Згідно з цією зміною, допомога по тимчасовій непрацездатності надаватиметься застрахованій особі лише у разі тимчасової непрацездатності на період реабілітації внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві.

Таким чином застраховані особи фактично будуть позбавлені права на отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві на загальних підставах.

Неформальна зайнятість населення невпинно зростає

Тим часом, як на роботодавців покладають все більше обов'язків, за підрахунками Державної служби статистики України, вже кожен п'ятий українець отримує зарплату "в конвертах".

Кількість неформально зайнятого населення країни склала 3 237 800 чоловік при загальній чисельності працюючих українців - 15 915 300.

Нагадаємо, "Погляд" повідомляв, що в Україні незабаром запустять електронні лікарняні. Електронні листи непрацездатності будуть певний час функціонувати паралельно з паперовими.

Також ми писали, що підвищується пенсійний вік для жінок, змінюється порядок виплати допомоги на поховання та зростає тариф на пологи.

Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш  Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.

Фото: freepik