Блоги

Олександра Бузько: Як сайт про Хведора Вовка завоював увагу світу

Колега з архіву переслала мені оголошення від Рада молодих вчених НАН України із пропозицією долучитись до флешмобу #girlsandwomeninscience і розповісти про те як поширився світом наш сайт про Хведора Вовка.

Олександра Бузько: Як сайт про Хведора Вовка завоював увагу світу - зображення

На сайт заходили із 50 країн: окрім України, це США, Німеччина, Польща, Франція, Канада, Нідерланди, Австрія, Чехія тощо). Тому переступлю через скромність і трохи розповім про наші здобутки.

Протягом другої половини 2023 року, за підтримки австрійських колег: Martin Rohde, Volkskundemuseum Wien (Віденський музей народознавства), Photoinstitut Bonartes та за фінансової підтримки ERSTE Stiftung, ми оцифрували величезний і безцінний архів українського етнографа, антрополога і археолога Хведора Вовка (1847-1918) з Наукового архіву Інституту археології НАН України і зробили сайт, на якому представили фотографії фонду у вільному доступі.

Скануючи документи, знайшли чимало цікавого. Однак предметом окремого дослідження стала замальовка рукою Вовка у його блокноті (на яку раніше, ймовірно, дослідники і дослідниці не звертали увагу).

Олександра Бузько: Як сайт про Хведора Вовка завоював увагу світу - зображення

На малюнку Вовк, Жебуньов, Маруська, Мальований, Драгоманов, Чижевський. Серпень 1883. Французьке містечко Реньє поблизу Женеви. Група розташувалась біля дольмену La pierre aux fees («Казковий камінь»). Відомо, що у Женевський період еміграції, коли Вовк і Драгоманов, члени Київської «Старої Громади», мусили тікати від переслідування жандармами Російської імперії – вони співпрацювали, видавали журнал «Громада», конспіративно передавали його на Батьківщину, намагаючись у такий спосіб якщо не розвалити, то принаймні послабити чи лібералізувати Імперію Зла. Дуже скоро у 4-му випуску АДІУ (2023) вийде наша у співавторстві з Мартіном Роде стаття про цей малюнок, де можна буде детальніше прочитати про зображених на ньому людей.

А поки відеозапис доповіді на конференції можна подивитись на цій сторінці.

Першоджерело за посиланням.

На цій сторінці представлені насамперед думки автора, які можуть не збігатися з позицією редакції інформагенції "Погляд".

Ми публікуємо авторські матеріали передусім заради дискусії щодо важливих питань, бо віримо в силу громадянського суспільства і публічного діалогу.

Якщо вам є чим поділитися, чекаємо на ваші дописи. Пишіть!

Олександра Бузько

Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.