Новини
Екологія
Вода
Повітря
Новини світу

Один кит вартий тисячі дерев: найбільші ссавці можуть врятувати планету від глобального потепління


Протягом свого життя один кит поглинає в середньому 33 тонни СО2.

Вуглецевий слід – викид вуглекислого газу (CO2) в атмосферу, що сприяє глобальному потеплінню – неухильно зростає. І хоча людство визнало цю проблему, шляхів вирішення поки не знайдено. До сих пір немає єдиної думки про ефективні способи зниження CO2 і його впливу на середню світову температуру. Крім того, на глобальне використання будь-яких методів не вистачає засобів.

Нагадаємо, навесні цього року писали про те, що вміст CO2 в атмосфері Землі перевищив рекордну позначку. Натомість 77 країн пообіцяли досягти вуглецевої нейтральності до середини століття.

Серед технологій, які пропонують вчені – захоплення вуглецю безпосередньо з повітря і поховання його глибоко в землі. Але це і складно, і дорого, і неперевірено, пишуть у виданні Тime. Міжнародна група фахівців задумалася про альтернативну технології, засновану на цьому ж принципі. І виявилося, що такий інструмент вже є в природі: неймовірну здатність фіксувати вуглекислий газ і виводити його з атмосфери виявили у китів.

Синій, сірий, гренландський, горбатий і будь-який інший великий кит протягом свого життя поглинає в середньому 33 тонни СО2, а після смерті, осідаючи глибоко на океанське дно, він «виводить» цю масу з «обороту». На цьому тлі показники дерев вкрай низькі: в рік одна рослина фіксує близько 22 кілограмів вуглекислого газу, тобто не більше 2,2 тонни за ціле століття.

«Якщо мова йде про порятунок планети, то кожен кит вартий тисячі дерев», – Ральф Чамі, керівник дослідження.

Крім того, кити стимулюють зростання фітопланктону, насичуючи воду відходами, багатими азотом і залізом, а ці мікроскопічні істоти також вельми ефективно зв'язують вуглекислий газ. Згідно з розрахунками, навіть 1%-ве збільшення біомаси фітопланктону дозволить додатково зв'язати сотні мільйонів тонн вуглекислого газу, що еквівалентно посадці приблизно двох мільярдів дерев.

Але проблемою залишається скорочення чисельності китів. Зараз на планеті живе не більше 1,3 мільйона особин всіх видів, тоді як до масового розвитку китобійного промислу їх налічувалося близько 4-5 мільйонів. Вчені підрахували, що якщо повернути розмір популяцій до цього рівня, «настане прорив у боротьбі з глобальним потеплінням».

І хоча захист китів теж коштує дорого – додаткові кошти можна отримати з екотуризму. Автори доповіді закликають уряди всіх країн світу звернути увагу на цей шлях.