Низці культурних інституцій України хочуть урізати фінансування через коронавірус
Мінфін хоче внести зміни у Держбюджет, істотно зменшивши фінансування Інституту книги, Українському культурному фонду, Держкіно тощо. Інституції культури просять до півночі середи підтримати їхнє звернення до Кабінету Міністрів України
Діячі низки культурних інституцій б’ють на сполох. Мінфін планує позбавити фінансування Український інститут книги, Український культурний фонд і не тільки. Про це йдеться в заяві Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради, розміщеній на Facebook-сторінці заступниці голови комітету Євгенії Кравчук, інформує ресурс chytomo.
«Згідно із заявою, сьогодні Міністерство фінансів внесе зміни у державний бюджет, урізавши фінансування всіх напрямків діяльності Міністерства культури, молоді та спорт і залишивши лише видатки на утримання (зарплатню). Відповідно до заяви, фінансування хочуть позбавити: Інститут книги – 150 млн грн, Український культурний фонд – 500 млн грн, а також Держкіно – 750 млн грн та туризм – 240 млн грн. Крім того, хочуть урізати витрати на програму «зшивання країни», реставраційні роботи із захисту історико-культурної спадщини, програм інформполітики – на суму понад 500 млн. грн. Чи уріжуть фінансування спорту, поки що невідомо», йдеться у повідомленні.
«Наголошуємо, що такий крок призведе до кризи і стагнації креативних індустрій країни, втрати тисяч робочих місць. Ми розуміємо, що в ситуації з розповсюдженням коронавірусу і необхідності залучати додаткові кошти для боротьби з вірусом, необхідно переглядати бюджет. Проте, будь-які кроки мають обговорюватись з депутатами профільного комітету та з залученням представників міністерства», – йдеться в заяві.
Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики закликає Мінфін утриматися від прийняття рішень до проведення консультацій, і зауважує, що готовий оперативно увійти в діалог і напрацювати рішення, які не призведуть до краху культурної сфери нашої держави.
Інституцій культури підготували звернення від до Кабінету Міністрів України.
«Щоб нас почули, потрібні голоси. Справа термінова, підтримати треба до півночі середи», йдеться у повідомленні Української бібліотечної асоціації
Виконавчий директор в УКФ Юлія Федів також просить усіх небайдужих доєднатися до звернення.
У ньому, зокрема, зазначено: «Звертаємося до Уряду у зв’язку з надзвичайно важкою ситуацією, що складається у сфері української культури через поширення епідемії коронавірусу й впровадження карантину на території України. Передусім, дозвольте запевнити, що ми як досвідчені управлінці розуміємо і підтримуємо доцільність обмежень, які дозволять запобігти колапсу медичної системи та зберегти здоров’я максимального числа громадян. Водночас, інституції і продуценти культури належать до перших постраждалих через неможливість провадити публічну діяльність… Нині виникає загроза значно серйозніша: розпад інституційної системи і втрата цілого покоління талановитих творців і менеджерів культури. Це ситуація, типологічно схожа на стан справ в Україні впродовж 1990-х років. Тому ми звертаємося з проханням серйозно проаналізувати ці ризики й разом із культурною спільнотою, Комітетом з питань гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради України зробити все можливе для їхньої мінімізації. Передусім, вважаємо за необхідне переспрямувати видатки розвитку, передбачені на культуру або інші цілі в межах бюджетів головних розпорядників, що управляють інституціями культури, на поточну інституційну підтримку. Необхідно зберегти робочі місця і належний безпековий стан інституцій. Для цього дуже важливо відмовитися від потенційного скорочення видатків на оплату праці. Принципово важливо скористатися усіма можливостями, що мають Український культурний фонд та Український інститут книги, на вирішення проблем, котрі виникають з нинішньою кризою. Це надзвичайно важливі інституції, від яких наразі чекають підтримки як ніколи раніше».
Звернення уже підписали Юлія Федів –виконавча директорка Українського культурного фонду, Олеся Островська-Люта – директорка Національного культурно-мистецького та музейного комплексу «Мистецький Арсенал», Олександра Коваль – директорка Українського інституту книги, Іван Козленко – генеральний директор Національного центру Олександра Довженка, Володимир Шейко – генеральний директор Українського інституту. І, як свідчить активність на Фейсбук-сторінці Юлії Федів, число підписантів збільшується.
«Впевнені, що проаналізувавши всі ризики і зробивши рішучі, але зважені кроки, котрі першочергово матимуть на меті захист українців від епідемії, але й дозволять уникнути нищівних наслідків для української культури, ми подолаємо і цей виклик разом», зауважують керівники культурних інституцій.