Новини
Україна

Новий закон про кредити: які зміни чекають на позичальників


3 липня парламент ухвалив Закон “Про відновлення кредитування”. Відтоді соцмережами ширяться чутки про те, що діти і поручителі боржників повинні будуть віддати все своє майно, щоб погасити кредити. А заставне майно при договорах іпотеки зможуть легко забрати, навіть не звертаючись до суду. З цього приводу навіть звернулися до президента із закликом ветувати закон. Зі свого боку, у Нацбанку стверджують, що закон захистить кредиторів від ризиків, а позичальники внаслідок цього отримають більш вигідні умови кредитування. Ось що передбачено законом.

Смерть одного з групи боржників не зменшує відповідальності інших

Згідно із законом, ліквідація солідарного боржника-юрособи чи смерть людини не припиняє обов'язку решти боржників перед кредитором і не змінює обсягу та умов виконання. Тобто якщо кілька компаній або осіб мають повернути кредитору щось неподільне, якщо одну із компаній ліквідують або хтось із людей помре, всі інші повинні будуть повернути кредитору те саме (а не в меншому обсязі) і за тими самими умовами.

Поручитель відповідає за те, на що давав гарантії

Якщо боржник і кредитор домовилися про збільшення зобов’язання, а поручитель на це не погоджувався, він буде нести відповідальність за ту суму, на яку надавав гарантії (наразі за таких умов порука вважається розірваною). Порука припиняється з припиненням забезпеченого нею зобов'язання. Якщо кредитор звернувся до суду з позовом до поручителя через порушення зобов’язання боржником-юрособою, а потім компанію ліквідували, то порука не припиняється. Умова одна - якщо позов до суду подали до того, як інформацію про ліквідацію компанії внесли до єдиного держреєстру юросіб, ФОПів та громадських формувань.

Кредитор зможе пред’явити вимогу до поручителя протягом 3 років

Закон подовжує з півроку до 3 років строк, коли кредитор може пред'явити вимогу до поручителя. Якщо у договорі поруки не встановлено строк основного зобов’язання, - або це момент пред'явлення вимоги, порука припиниться, тільки якщо кредитор не пред’явить позову до поручителя протягом трьох років з дня укладання договору поруки. А якщо зобов’язання виконуються частинами, строк поруки обчислюється окремо за кожною частиною.

Позичальник може погасити заборгованість за 30 днів без підвищення відсоткової ставки

Відповідно до чинного законодавства, при кредитному договорі зі змінюваною відсотковою ставкою кредитодавець зобов'язаний повідомляти позичальнику, поручителю та іншим зобов'язаним щонайменше за 15 днів до дати початку застосування нової відсоткової ставки. За новими правилами - протягом 15 днів з дати початку застосування відсоткової ставки. Якщо позичальник не згоден із новою відсотковою ставкою, у нього є можливість погасити всю заборгованість за попередніми умовами протягом 30 днів з дати отримання повідомлення про підвищення відсоткової ставки. Після цього зобов’язання сторін припиняються.

Спадкоємець, який прийняв спадщину із заставним майном, має її зареєструвати

Закон зобов'язує спадкоємця, який прийняв спадщину із обтяженим майном або майном, яке треба реєструвати, отримати свідоцтво про право на спадщину. Спадкоємці зобов'язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги, або якщо вони спадкують майно, на яке є деякі права в інших. Наразі кредитору спадкодавця надається рік, щоб пред'явити вимоги у разі, якщо він не знав про відкриття спадщини і не міг знати. Закон зменшує цей строк до півроку.

Заставне майно звільнятимуть від обмежень у використанні протягом 14 днів

У законі “Про іпотеку” встановлюється, що іпотекодержатель звільняє "заставне" майно від накладених обмежень у використанні протягом 14 днів з дня повного погашення заборгованості. Зокрема, вносить відповідні зміни до держреєстрів. Якщо заставне майно реконструювали - новостворене вважається предметом іпотеки Відповідно до закону, якщо боржник або поручитель, які передали майно для забезпечення зобов’язання, реконструювали будівлю або самочинно збудували щось на землі, все новостворене вважається предметом іпотеки відповідно до іпотечного договору.

При пере/реєстрації автівки перевірятимуть, чи не є вона заставною

Якщо у держреєстрі обтяжень рухомого майна знайдуть відповідні дані, автівку зареєструють тільки з дозволу особи чи органу, у якого є деякі права на цей транспорт.

Переселенці зможуть внести зміни до договору застави на підконтрольній території

На час проведення АТО та ООС дозволяється посвідчувати зміни до договору застави або іпотечного договору, що був нотаріально посвідчений на окупованій території або в районі АТО, за місцем реєстрації однієї зі сторін договору на території України.

Закон має зворотньої дії

Закон застосовується не тільки до відносин, які виникли до введення його в дію, а й до тих, які виникли до цього та продовжують існувати досі. Винятки становлять нововведення стосовно позасудового врегулювання. Сторонам іпотечного договору залишають право вирішити питання про звернення стягнення на предмет іпотеки у позасудовому режимі і підписати договір про це. Але згідно з чинним законодавством, після цього іпотекодержатель більше не може нічого вимагати від боржника. А відповідно до нових правил, позасудове врегулювання завершується тільки коли на іпотекодержателя переписали все заставне майно, яке забезпечувало основне зобов’язання, - або ж коли іпотекодержатель продав це майно комусь іншому. При цьому після завершення позасудового врегулювання іпотекодержатель не може нічого вимагати від людини-боржника, проте може - від юрособи або ФОП, якщо інше не передбачено у договорі.

Джерело: 112.ua