Новини
Україна
Головні новини
Суспільство
Україна-суспільство

Новації правил оренди державного і комунального майна


Фахівці пояснюють нюанси прийнятого Кабміном документа, і обіцяють з часом опублікувати нові роз’яснення.

Ілюстрація з facebook-сторінки Програми DOBRE

Неврегульованість правил оренди державного і комунального майна гальмувала укладення угод, за якими відповідні органи могли надавати майно тим, хто хотів би ним тимчасово користуватися.

І ось 3 червня 2020 року Кабмін схвалив новий Порядок передачі державного і комунального майна в оренду. Документ, який можна переглянути за посиланням, набув чинності 16 червня 2020 року, після публікації на урядовому порталі. 

«Ухвалення нового Порядку від початку було однією із необхідних умов для запуску оренди на електронних аукціонах, як це передбачив новий закон про оренду (набрав чинності 1 лютого 2020 року)», повідомляє ФДМУ, і називає 5 найважливіших змін, які запроваджує Порядок. Про них інформує перший заступник голови Фонду держмайна, співавтор нового закону про оренду Леонід Антоненко.

Отже, новації такі.

– Створюються нові стимули для орендарів інвестувати в ремонт і поліпшення об'єктів оренди. Продовження існуючих договорів оренди на аукціоні буде менш болісним для чинних орендарів, які здійснили поліпшення. Детальніше про це - за посиланням.  

– Суборенда з інструмента позбавлення держави і громад доходу від активів перетворюється на інструмент стимулювання залучення інвестицій в ремонт і поліпшення об'єктів оренди. Детальніше – за посиланням.

– Механізм передачі майна в оренду без проведення аукціону стає передбачуванішим і справедливим. Також закриваються схеми, які спотворювали конкуренцію і створювали невиправдані переваги для окремих підприємців і псевдо-громадських організацій, чи корупційні можливості для чиновників. Детальніше – за посиланням

– Розширюється база майна, яке може бути передано в оренду через електронні аукціони, завдяки створенню додаткових стимулів для подолання практики передачі майна в користування за так званими “квазі-орендними” угодами або й без них. Прозорості процесу надасть  широкомасштабна інвентаризація і публікація усіх цивільно-правових угод, на підставі яких використовується державне або комунальне майно. Окремі категорії квазі-орендних договорів доведеться  припинити і переоформити в оренду на електронних аукціонах; у цей перелік входять і угоди на передачу прав на експлуатацію паркувальних майданчиків. Детальніше – за посиланням.

- Обмежуються можливості для зловживань із внесенням змін до договорів оренди через маніпуляції із цільовими призначеннями, збільшенням строків оренди і орендованих площ. Одночасно деталізується порядок внесення таких змін в тих випадках, коли це дійсно необхідно. Детальніше – за посиланням.

Програма DOBRE обіцяє незабаром опублікувати детальніші роз’яснення  щодо нового Порядку.

А поки що звертає увагу на те, які кроки мають здійснити органи місцевого самоврядування відповідно до Постанови із зазначенням конкретних часових меж.

Зокрема, до 1 липня включно балансоутримувачам комунального майна потрібно передати інформацію про усі об’єкти нерухомості, які можна передати в оренду, а також про об’єкти, які внесено до переліків цілісних майнових комплексів підприємств та їхніх структурних підрозділів, відповідним уповноваженим органам управління таким майном.

До 15 липня включно уповноваженим органам управління потрібно передати отриману від балансоутримувачів інформацію (за встановленою Наказом ФДМУ від 19 червня 2020 року №1056 формою) органам, уповноваженим представницькими органами місцевого самоврядування (ОМС).

До 17 липня включно на офіційних веб-сайтах балансоутримувачі та уповноважені органи управління повинні оприлюднити угоди, передбачені Законом “Про оренду державного та комунального майна”, та інші договори, які є підставою для третіх осіб на право користування комунальним майном. Також необхідно подати інформацію щодо таких договорів уповноваженим представницькими ОМС – згідно з додатком 2 Постанови.

До 28 липня включно на своїх офіційних веб-сайтах, у друкованих ЗМІ та, за наявності, в інформаційно-аналітичних автоматизованих системах уповноважені представницькі ОМС зобов’язані опублікувати інформацію про об’єкти оренди, що включені до Переліку першого типу.

До 17 серпня включно детальну інформацію про об’єкти оренди відповідно до вимог п. 26 Порядку балансоутримувачі та уповноважені органи управління мають передати органам, уповноваженим  представницькими ОМС.

До 17 вересня включно уповноважені представницькі ОМС мають  опублікувати на зазначених вище ресурсах інформацію про об’єкти оренди, що включені до Переліку першого типу, в повному обсязі відповідно до вимог п. 26 Порядку.

Як повідомляв "Погляд", на хабарі «погорів» посадовець Держгеокадастру на Київщині.