Новини
Головні новини
Київщина-суспільство

НБУ вкотре попереджає: ставка за кредитом 0% може перетворитися на 1700%


Рекламуючи кредити, мікрофінансові компанії зазвичай вказують відсотки лише за один або п’ять днів користування кредитом. А далі – набирають чинності зовсім інші тарифи, спрацьовують штрафи, комісії та нараховується пеня.

Фото: скрін результатів пошуку кредитів під 0%

«Кредити без паспорта та довідки про доходи», «кредити під 0% за 10 хвилин», «позики клієнтам з поганою кредитною історією» – саме так рекламують свої послуги небанківські фінансові установи. Проте українцям варто обережно ставитися до таких кредитів, адже борг може зрости в рази, попереджає Нацбанк України.

Як повідомляв «Погляд», Нацбанк піднімає тему «кредитів під 0%» не вперше. Так, у НБУ розповідали, що у зверненнях громадян зустрічали максимальну ставку за кредитом – 1 702% річних. Причому людина самостійно підписувала договір з такими умовами, і захистити її права у цьому випадку дуже складно. Єдиний, хто може допомогти, це суд.

Втім, відповідь, яким чином «кредит під 0%» перетворюється на кредит з 1700% річних, при бажанні все ж можна і потрібно знайти у договорі, який споживач укладає із небанківською фінкомпанією.

Отже, на що обов’язково слід звертати увагу?

  • Ставка 0% або ж 0,01% може діяти впродовж пільгового періоду. Скажімо, це можуть бути п’ять днів. Але потім набирають чинності зовсім інші тарифи. І тут можуть ховатися як 100%, так і 700%, або навіть і 1700% річних. При цьому річну процентну ставку фінансові компанії вказують непримітним позначенням APR (Annual Percentage Rate, річна ставка), на яке клієнти рідко звертають увагу.
  • Також небанківські фінустанови нерідко вказують ставку за кредитом 1-2%. Але, рекламуючи ці кредити, мікрофінансові компанії здебільшого вказують відсотки за один день користування кредитом. І от, зважаючи на невеликий платіж, умовно 10–20 гривень у день, клієнт не надто переймається через прострочення або невчасне виконання своїх зобов’язань. Однак після цього спрацьовують штрафи, комісії та нараховується пеня.
  • Звідси випливає третє застереження: потрібно відразу чітко розібратися із графіком погашення кредиту та штрафами у випадку прострочення платежу, адже саме так борг клієнта збільшується в рази. Деякі мікрофінансові компанії у випадку прострочки автоматично збільшують ставку за кредитом. Додається ще й штраф (наприклад, 2% від простроченого платежу в перший день прострочки і ще плюс 2% кожного наступного дня) та пеня (наприклад, 1,5% від суми кредиту за кожен день зволікання із виплатою).

Що пропонує НБУ для захисту споживачів?

Нацбанк підтримує зміни до законодавства, що поширять вимоги до розкриття повної процентної ставки за кредитом на кредити менше однієї мінімальної зарплати та терміном менше одного місяця. Мова про законопроєкт №1109, який наразі готується до другого читання в парламенті. Документом пропонується встановити максимальну межу штрафів, які фінкомпанії матимуть право нарахувати клієнтам.

Також Національний банк планує встановити вимоги до розкриття небанківськими фінансовими компаніями інформації про послуги, в тому числі і у рекламі. Їх хочуть зобов’язати повідомляти реальні процентні ставки та інформувати клієнтів про наслідки порушення договору.

Зазначимо, ми розповідали про старт інформаційної кампанії щодо основних правил безпеки під час безготівкових та онлайн-платежів, яка триватиме з липня по серпень 2020 року у всіх регіонах України.  За її допомогою Нацбанк хоче навчити українців протидіяти платіжному шахрайству.