Нацбанк прогнозує зростання цін у найближчі місяці
Очікується також і прискорення інфляції. При цьому у Нацбанку вирішили зберегти найнижчий за всю історію незалежної України рівень облікової ставки.
Як на брифінгу 10 грудня відмітив голова НБУ Кирило Шевченко, через коронавірус українці тепер більше витрачають грошей. Він зазначив, що стрімкий споживчий попит підтримував зростання цін протягом останніх місяців, а підвищення доходів та погіршення очікувань, у тому числі через невизначеність щодо карантину, спонукали громадян до активніших витрат.
«Національний банк і надалі очікує помірне зростання цін з поверненням до кінця року в цільовий діапазон 5%+/-1 в.п. Анонсовані урядом карантинні обмеження на січень 2021 року, за оцінками Національного банку, несуттєво впливатимуть на економічну активність, споживчий попит та відповідно інфляцію», -
Кирило Шевченко
Шевченко також відмітив, що в НБУ прийняли рішення зберегти облікову ставку на рівні 6% річних. Це – найнижчий рівень облікової ставки за історію незалежної України.
«З одного боку, це не змінює стимулюючий характер монетарної політики, що є важливим для відновлення економіки, а з іншого – й надалі сприятиме збереженню помірних темпів інфляції»,
Кирило Шевченко
Трохи про облікову ставку
Від розміру облікової ставки залежить визначення банками процентних ставок за вкладами і позиками. Тобто вона впливає на розмір кредитів, що надаються Нацбанком комерційним банкам.
Чим вона вища, тим дорожче обходяться банкам позики рефінансування, і тим дорожче вони пропонують власні кредити, і тим менше позичальників оформляють позики.
Проте, зауважимо, якщо інфляція стає вищою, центральний банк повинен вжити заходів для її стабілізації. Тоді НБУ, зазвичай, підвищує облікову ставку та проводить жорстку монетарну політику. Це означає, що кредитувати вже більш ризиковано, тому ціна на гроші в економіці зростає.
А от при зменшенні інфляції облікова ставка знижується - і це спричиняє поступове здешевлення депозитів та кредитів.
Нещодавно «Погляд» повідомляв, що в НБУ назвали основні причини падіння української економіки.
Також ми розповідали, які продукти подешевшали з початку 2020.
Для зручності і аби бути першим у курсі найсвіжіших новин України та світу - переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал «Погляд Київщина - Інформаційна Агенція». Щоб не пропустити найсвіжіші новини - обов'язково вмикайте повідомлення у вашому Telegram.