Новини
Екологія
За кордоном

NASA опублікувало мапу «місячних» дерев


Всього на Землі росте 83 дерева, які виростили із насіння, що побувало біля Місяця.

Фото: NASA/Will Bryan.
Місячне дерево, висаджене на території Університету штату Міссісіпі в 1975 році

Космічне агентство NASA опублікувало мапу розташування «місячних дерев».

Місячні дерева являють собою рослини, вирощені з приблизно 500 насінин, що літали до Місяця на борту космічного корабля «Аполлон-14» в 1971 році. І хоча насіння не було безпосередньо на поверхні Місяця (воно перебувало на навколомісячній орбіті, в особистому багажі пілота командного модуля Стюарта Руси, поки його колеги працювали на поверхні супутника Землі), вирощені з них дерева прийнято називати «місячними».

Перше «місячне» дерево, платан, було висаджено в 1974 році в дитячому таборі в штаті Міссісіпі. Згодом такі дерева з'явилися в Білому домі, в Центрі космічних польотів Годдарда, на Вашингтон-сквер в Філадельфії, а також в різних університетах і центрах NASA.

З роками і громадськість, і саме космічне агентство забули про дерева. За їх пошук взявся колишній астронавт Девід Вільямс в 1996 році. Вбачаючи в цьому свою особисту місію, він вирішив не лише знайти дерева, а й каталогізувати їх. Почав він зі списку в 22 дерева і поступово розшукав ще 60. Двадцять одне дерево на той час загинуло, але, за словами експертів, це ніяк не пов'язано з їх польотом у космос.

Пізніше з отриманих даних доктор Мішель Тобіас з Каліфорнійського університету Девіса склала мапу. Наразі у світі налічується 83 «місячних» дерева. Більша частина з них висаджена в США. Два дерева ростуть в Південній Америці і ще одне – в Європі. Близько третини рослин за останні півстоліття загинули. Колекція складається із секвої, дугласової ялиці, платани, ліквідамбара та ладанної сосни.

Фото: NASA

Як повідомляв «Погляд», рахувати дерева в українських лісах будуть за допомогою німецького обладнання. А в Ірпені, аби не допустити забудови, пронумерували дерева.

Для зручності і аби бути першим у курсі найсвіжіших новин України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Щоб не пропустити найсвіжіші новини – обов’язково вмикайте повідомлення у вашому Telegram.