Блоги

Надія Коваль: Історія України ХХ століття у підручниках європейських країн

Нарешті публікуємо найскладніший проект за всю мою кар’єру в Українському інституті: дослідження того, як представлена історія України ХХ століття в підручниках європейських країн, а саме Польщі, Німеччини, Франції та Великої Британії.

Надія Коваль: Історія України ХХ століття у підручниках європейських країн - зображення

Як на мене, важливість такого проекту досить очевидна з огляду хоча б на те, наскільки в рамках поточної війни важать маніпуляції історичними аргументами на міжнародній арені, наскільки не-знання і білі плями творять сприятливий ґрунт для сприйняття таких маніпуляцій і в довшій перспективі відбиваються на політичних рішеннях, і наскільки в намаганнях змінити ситуацію варто враховувати, що в багатьох європейських країнах викладання історії вже далеко відійшло і від державоцентричного підходу, і від покладання на підручник як основне джерело історичного знання.

Я хочу подякувати чудовій команді авторів – доктору Світлані Батуріній (дослідження підручників Польщі), професору Олександру Удоду (Німеччина), професору Євгену Луняку (Франція) та пані Ірині Костюк (Велика Британія), а також науковому керівникові і двигунові усього проекту, професору Геогрію Касьянову, за те, що пройшли з нами цей непростий шлях і, сподіваюся, готові продовжити, адже це лише частина з вже дослідженого і ще менша частина з амбітних планів на момент зародження проєкту.

А, ну і чому проєкт найскладніший. Я не буду заморочувати публіку моторошними деталями вирішення квесту, як отримати якісне дослідження, коли законодавство во ім’я прозорості вимагає від нас закупати високоспеціалізовані зовнішні дослідження, неначе ті дрова, на кількамісячних кількаступеневих тендерах, ключовим критерієм визначає мінімальну ціну, а від потенційних кандидатів вимагає подачі незчисленої кількості документів, помилка в яких загрожує дискваліфікацією, і все це треба концептуалізувати, організувати, дослідити, затвердити, оплатити і відзвітуватися суворо в рамках одного календарного року.

І після успішного вирішення першої частини квесту, наступає друга: як в умовах воєнного часу, з обмеженням статей допустимих бюджетних витрат, таке дослідження елементарно підготувати до публікації, себто поредагувати, перекласти, задизайнувати і зверстати… Скажу тільки, що особисто для мене це не інакше як чудо Господнє, що в березні 2023 року ми таки можемо представити цей доробок світові.

Проєкт історія України ХХ століття у підручниках європейських країн.

Першоджерело за посиланням.

На цій сторінці представлені насамперед думки автора, які можуть не збігатися з позицією редакції інформагенції "Погляд".

Ми публікуємо авторські матеріали передусім заради дискусії щодо важливих питань, бо віримо в силу громадянського суспільства і публічного діалогу.

Якщо вам є чим поділитися, чекаємо на ваші дописи. Пишіть!


Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.