Надійшло майже 100 скарг щодо порушення мовного закону
Мовний омбудсмен фіксує перші звернення щодо реалізації статті 30 закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
«Погляд» 16 січня повідомляв, що набула чинності стаття 30 закону про мову. Йдеться про закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної», який набув чинності 16 липня минулого року. Згідно з положеннями вказаної статті, всі надавачі послуг, незалежно від форми власності, повинні обслуговувати споживачів і надавати інформацію про товари і послуги українською мовою.
«Якщо ваше право на отримання інформації чи послуг державною мовою порушене, потрібно, насамперед, спробувати владнати ситуацію на місці та попросити працівника обслуговувати вас державною мовою, звернутись до керівництва закладу або на "гарячу лінію" установи», - пояснив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь у день набуття чинності статті 30 Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної», тобто 16 січня.
Люди скаржаться
Минає лише другий день з початку дії статті 30, а вже, як повідомляє ресурс radiosvoboda, за цей час на адресу офісу Уповноваженого із захисту державної мови надійшло близько сотні звернень.
«По частині з них ми, очевидно, будемо здійснювати заходи державного контролю. Є реакція суспільства на недотримання мовного законодавства на окремих інтернет-сайтах, під час спілкування в громадському транспорті з пасажирами. Ну і, крім усього іншого, це скарги, пов’язані із зовнішньою рекламою», – зауважив мовний омбудсмен.
За його словами, грубих порушень мовного закону поки що зафіксовано не було. Однак Кремінь прогнозує, що кількість скарг може істотно збільшитись після відкриття закладів громадського харчування, тобто по завершенні локдауну.
Інформованість населення
В офісі мовного омбудсмена сподіваються на позитивний результат від ефективно проведеної інформаційної кампанії та роз’яснень від ЗМІ щодо того, як має працювати стаття 30 закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
ДОВІДКА. У разі відмови або не забезпечення надання інформації (послуг) державною мовою, ви можете подати скаргу до Уповноваженого із захисту державної мови на поштову адресу 01001, м. Київ, провулок Музейний, 12, електронну скриньку skarha@mova-ombudsman.gov.ua або заповнити відповідну форму на сайті Уповноваженого. У разі виникнення запитань щодо механізмів захисту своїх прав на отримання інформації та послуг державною мовою просимо звертатися за номером 044 293 11 79. Телефонна лінія для надання додаткової інформації та консультацій працюватиме у робочі дні з 9:00 до 17:00.
Як повідомляв «Погляд», у радянські часи редакторам видань наказували замінювати українські слова російськими аналогами, і деякі слова навіть намагались репресувати. Пряма заборона на використання слів навряд чи подіяла б, тож тодішній режим обрав інший шлях.
Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш телеграм-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.
Фото з Фейсбук-сторінки Уповноваженого із захисту державної мови