Новини
Екологія
Вода
За кордоном

На дні Чорного моря знайдено затоплене місто, яке старше піраміди Хеопса


Підводні археологи детально дослідили руїни стародавнього затопленого поселення, знайденого поблизу чорноморського узбережжя Болгарії, і дійшли висновку, що воно було засноване близько 6000 років тому.

Фото: археолог Калін Димитров/Radio Free Europe

Про відкриття повідомили у виданні Archaeology in Bulgaria.

Вперше археологічні сліди затопленого доісторичного поселення на березі Чорного моря, недалеко від гирла річки Раптом в Бургаській області на південному сході Болгарії були виявлені в 1970-х роках. Однак тільки в останні роки міжнародна група археологів з проекту Black Sea MAP обстежила це місце. В результаті було виявлено ціле затоплене доісторичне місто.

За 1500 років до будівництва піраміди Хеопса

Перші дослідження показали, що його вік становить близько 5000 років. Однак аналіз даних, зібраних в поточному році, дозволив вченим «зістарити» це підводне місто ще на одну тисячу років. Остання підводна археологічна експедиція, проведена у вересні 2020 року, показала, що це затоплене доісторичне поселення з'явилося приблизно 6000 років тому. Тобто люди оселилися тут за 1500 років до будівництва піраміди Хеопса в Єгипті.

«У цьому році ми виявили матеріали мідного віку в поселенні, яке на момент свого існування повністю перебувало на суші, – говорить археолог Калін Димитров. – Ми це зрозуміли тому, що ці предмети були виявлені в шарі, характерному для наземного середовища».

Як змінювався рівень Чорного моря

На думку дослідників, це вказує на те, що 6000 років тому рівень Чорного моря був на п'ять метрів нижче, ніж в наші дні. Аналіз також показав, що засноване в епоху енеоліту поселення було заселене протягом тривалого часу. Зокрема, люди жили тут і за часів бронзового століття.

Археологи вважають, що навіть в VI столітті до нашої ери, в період древньої Фракії і давньогрецьких колоній на сучасному узбережжі Чорного моря, на цій ділянці існував морський порт, причому працював він до нашої ери.

Однак саме в той період часу почався підйом рівня води в Чорному морі. Про це свідчать залишки дерев'яних паль, на яких місцеві жителі почали будувати свої будинки. Ймовірно, вони не збиралися покидати обжите місце і жили в будинках над водою. Знайдені дерев'яні палі говорять і про те, що підвищення рівня Чорного моря в той період часу відбувалося досить швидко.

У пошуку відповідей

«Якщо уважно поглянути на матеріали, що відносяться до різних епох, дуже легко помітити періоди процвітання, розвитку і багатства цього регіону, а також періоди кризи, від яких майже не залишилося матеріалів», – говорить Калін Димитров.

Вчені вважають, що знайдений ними античний порт був свого роду воротами в долину річки Раптом, яка в той час була дуже родючим і багатим регіоном. Що саме це було за місто, встановити поки не вдалося. Але є версія про те, що цей античний порт знаходився на території, контрольованій давньогрецькою колонією Аполлонія Понтіка. Зараз на її місці розташоване сучасне місто Созополь.

Нагадаємо, нещодавно вчені заявили, що людство було не першою цивілізацією на Землі. Також «Погляд» повідомляв про те, що під льодами Гренландії знайдено стародавнє озеро.