Новини
Україна
Новини Київської області
Анонси
Київ

Музейники встигли врятували архівні «похоронки» від знищення


Національний музей історії України у Другій світовій війні презентував пошуковий портал martyrology.org.ua. Уже викладено для загального доступу документацію про бійців, призваних із територій Київщини і Житомирщини. Нині опрацьовується інформація про жителів Вінниччини.

Перший у пострадянському просторі загальнодоступний пошуковий портал інформації про загиблих та безвісно зниклих бійців Другої світової війни створений в Україні. Це – ініціатива і розробка фахівців Національного музею історії України у Другій світовій війні. Нещодавно відбулась презентація порталу.

Музейні фахівці зауважують, що даними ресурсу martyrology.org.ua зможе скористатися широке коло шукачів інформації –  тим, хто цікавиться долею та місцями поховання своїх рідних, призваних із території України, й родичам похованих на нашій землі солдат. Важлива річ – ресурс покликаний допомогти встановити правду, якщо була допущена плутанина, приміром з іменами чи географічними назвами. Адже були випадки, коли військового було складно ідентифікувати тому, що була допущена та чи інша помилка командира частини, або ж співробітника військового комісаріату.

Окрім того, ресурс може стати у пригоді й тим, хто числиться у списках безвісно зниклих – а таких, як з’ясували науковці під час роботи над порталом –55% з усіх українських військових утрат Другої світової війни. І вже є випадки, коли істина встановлена. Зокрема, правду про долю загиблого дідуся Миколи притики, який 76 років вважався безвісно зниклим, його внучка Ніна Баланчук дізналася під час презентації ресурсу martyrology.org.ua.  Було з’ясовано, що він загинув, і Ніна Баланчук одержала копію нині вже музейної «похоронки» під час презентації.

«І ми не просто зробили це, а зробили дуже вчасно. Ми встигли. Бо ж саме у 2020-му добігають кінця 75 років, упродовж яких за збереженими ще з радянського періоду нормами військкомати мали зберігати документацію на полеглих. Щоб одержати «похоронки» й таким чином запобігти їх знищенню, Національний музей історії України у Другій світовій війні не раз звертався по сприяння до кількох президентів України та міністрів оборони, вів перемовини з багатьма військкомами. Не без гордості констатуємо, що завдяки зусиллям спеціально створеного музейного підрозділу документацію врятовано. Щоправда, на жаль, тільки 97 %. Решта 3 % були таки ліквідовані військкоматами або ж утрачені через пожежі чи з якихось нез’ясованих причин. На сьогодні martyrology.org.ua діє в тестовому режимі. Опрацьовано й викладено для загального доступу документацію про бійців, призваних із території Київської та Житомирської областей. Нині в роботі – Вінницька. Утім, оскільки чимало українців воювали на фронтах Другої світової не лише в Червоній армії, якою поки що обмежується веб-ресурс, то в перспективі передбачено розширити його, доповнюючи документацією про загиблих комбатантів різних військових формувань тих років», повідомляє Національний музей історії України у Другій світовій війні.

Також музей інформує, що серед гостей презентації були й представники громадських організацій, які працюють над політикою пам’яті. А отже, є сподівання, що ресурс martyrology.org.ua знайде партнерів, які долучаться до пошукової справи.

Фото: Національний музей історії України у Другій світовій війні