Новини
Екологія
Вода

Мушля викопного молюска «розповіла», якою була температура океану в крейдяному періоді


Також вченим вдалося з’ясувати, якою була тривалість доби 70 мільйонів років тому.

Тіло більшості молюсків покриває мушля – зовнішній скелет, що виконує захисну і опорну функції. Вона росте протягом усього життя істоти, збільшуючись шар за шаром. За цим верствам, як по річним кільцям на зрізі дерева, можна порахувати вік молюска.

Вчені вважається, що в різні пори року зростання мушлі відбувається з різною швидкістю: взимку воно сповільнюється. Вчені з Брюссельського вільного університету доповнили ці знання, що одночасно дозволило виміряти добу крейдяного періоду, повідомляють в Еurek Аlert!.

Фахівці провели хімічний аналіз раковини представника вимерлої групи Torreites sanchezi. Ці молюски мали товсті асиметричні стулки мушлі, прикріплені однією стороною до опори. Ймовірно, вони ж були предками сучасних коралів.

Зразок був знайдений на території, де в наші дні знаходиться Оман. Молюск жив 70 мільйонів років тому, в пізній крейдяний період – в той час ця частина суші була мілководдям. Мас-спектрометричний, рентгенівський, ізотопний і інші методи дослідження показали, що температура океану тоді була значно вищою за нинішню: близько +40°C в літню пору року і близько +30°C в зимовий.

Мушля щодня збільшувалася в товщині приблизно на 40 нанометрів, але основна різниця виявилася не сезонною, а добовою. Однак сам по собі молюск в процесі фотосинтезу не бере, тому ймовірно, що його потреби в денному світлі йому забезпечували симбіотичні організми – водорості, як це відбувається у сучасних коралових поліпів.

І нарешті уважно розглянувши літні і зимові кільця, вчені визначили вік молюска: 9 років. При цьому кількість кілець за кожен рік становила 372, а не 365, як це сталося б у наш час. На основі цього фахівці роблять висновок, що доба в пізньому крейдяному періоді тривала 23,5 години замість 24. А значить Земля 70 мільйонів років тому оберталася швидше, ніж зараз.

Нагадаємо, у 2019 році зафіксований температурний рекорд Світового океану.

Також раніше повідомлялося, що світлове забруднення сягнуло морських глибин.