МОЗ України спростувало заяви Євгена Комаровського
18 квітня Євген Комаровський у ролі радника з питань охорони здоров’я кандидата у президенти Володимира Зеленського в ефірі програми «Право на владу» каналу «1+1» озвучив тези, які насправді не відображають реальний стан справ у сфері охорони здоров’я. Про це МОЗ України офіційно зробило заяву на своєму сайті, навівши поточні достовірні дані.
Зокрема, Євген Комаровський заявив, що «100 000 жителів країни захворіли кором». МОЗ повідомляє, що близько 100 000 людей захворіли в Україні за весь період з початку спалаху восени 2017 року, а також нагадує, що вакцинація насправді є питанням національної безпеки. Особливо гостро це питання постає в умовах спалаху кору. У більшості країн світу, в яких фіксують спалах кору, громадськість чинить тиск на людей, які свідомо, без медичних причин відмовляються від щеплень і ставлять під загрозу життя тисяч інших людей. В Україні ж традиційно в усьому звинувачують і/або лікарів.
Так, з початку спалаху кору в Україні здійснюється низка систематичних кроків, щоб ліквідувати бар’єри для вакцинації і зупинити спалах кору в країні:
- Із серпня 2017 року працює Оперативний штаб МОЗ України з реагування на ситуацію з поширення кору в Україні. За рішенням штабу з вересня 2017 року тривають заходи з посиленої вакцинації.
- З вересня 2017 року за рішенням штабу заходи з посиленої імунізації поширили на дітей до 9 років, а з червня 2018 року – на всі групи дітей. Тепер надолужити пропущені дози вакцини можна усім дітям до 18 років безоплатно.
- З червня 2018 року діє Наказ про проведення безоплатної імунізації дорослих, які належать до груп ризику. Безоплатно отримати щеплення можуть військові, учасники Операції об’єднаних сил, студенти, освітяни, медики.
- В усіх регіонах України є достатньо якісних і ефективних вакцин. До того ж наразі відбувається перехід на трирічне планування закупівлі вакцин, тому перебоїв із постачанням надалі не буде, як це було раніше.
- Щоби не було перебоїв із вакцинами у медзакладах, держава дозволяє і зобов’язала обласні департаменти охорони здоров’я моніторити залишки ліків і вакцин у кожному медзакладі області і за потреби оперативно перерозподіляти їх між закладами.
- Знято застарілі обмеження щодо лікарів-ФОП і кабінетів щеплень, найближчим часом буде прийнято наказ, за яким вакцини, закуплені за державний кошт, постачатимуться у кабінети лікарів ФОП і приватні заклади охорони здоров’я, які підписали договір з НСЗУ про обслуговування населення.
- Регулярно проводяться інструктажі, моніторинг ситуації, роз’яснювальна роботу щодо вакцинації для українців та спільно з місцевою владою.
Також спростована теза про дефіцит лікарів в Україні, адже статистика виїзду українських лікарів за кордон не ведеться, до того ж кількість лікарів (186 тисяч) ось уже декілька останніх років фактично не змінюється. - Зазначається, що трансформація системи охорони здоров’я, яка зараз триває в Україні, докорінно змінює підхід як до оцінки потреби тих чи інших медзакладів або регіонів у медпрацівниках, так і до формування потужних стимулів для розвитку ринку праці лікарів. Завдяки переорієнтації системи охорони здоров’я, передусім на потреби пацієнтів, стане реальною можливість виявити справжню потребу в тій чи іншій кількості лікарів різних спеціалізацій у конкретних медзакладах, регіонах і країні в цілому. Трансформація системи фінансування охорони здоров’я стартувала з первинної ланки медичної допомоги і в таких закладах уже ефективно виявляється потреба в кількості сімейних лікарів, терапевтів і педіатрів.
Коли зміни відбудуться на усіх рівнях медичної допомоги, місцева влада зможе побачити та оцінити реальні потреби населення в медпрацівниках усіх спеціалізацій та реалізувати низку заходів для їхнього залучення. Наприклад, створити умови для запрошення лікарів у населені пункти – забезпечити їх службовим транспортом, житлом тощо. Своєю чергою, нове фінансування від Національної служби здоров'я забезпечить конкурентні умови роботи та зарплати.
Оскаржили у міністерстві й думку Євгена Комаровського щодо кількості висококваліфікованих лікарів, який насправді в Україні дуже багато. А його заяву, про те, що в Україні наразі не відбуваються трансплантації, взагалі у МОЗ назвали брехнею, адже трансплантації органів і тканин в Україні відбуваються, але в окремих закладах і за умови, якщо знаходиться донор органу або тканин, який підходить пацієнту. За всі роки незалежності не було розбудовано трансплантацію як систему, що може рятувати в 10 разів більше життів. Попри великий запит на зміни у цій сфері, наявність кваліфікованих кадрів і навіть закону, побудувати систему за один місяць чи рік неможливо, якщо йдеться про якісний рівень надання послуг та національний масштаб змін.
Нова система трансплантації на повну силу запрацює вже з 2020 року.
Зважаючи на це, у даній сфері вже зроблено наступне:
• Офіційно затверджено професію «трансплант-координатор» і триває навчання майбутніх фахівців цієї професії. Трансплант-координатори забезпечуватимуть зв’язок між усіма учасниками процесу трансплантації, зокрема перевірятимуть та отримуватимуть згоди на донорство, вчасно та систематично оновлюватимуть інформацію у Єдиній державній системі трансплантації (ЄДІСТ), організовуватимуть оперативне та безпечне транспортування органів. Їхня робота матиме важливу психологічну складову, адже саме вони комунікуватимуть між донорами та їхніми родинами і реципієнтами, які очікують на трансплантацію.
• Створюється система ЄДІСТ, що міститиме 9 різних реєстрів потенційних донорів за типами потреб і стане обов’язковою до використання з 1 січня 2020 року. У квітні розробники презентували базовий продукт єдиної інформаційної системи трансплантації. Наразі фахові спеціалісти МОЗ України перевіряють, чи відповідає програмний продукт всім поставленим до нього вимогам. Наступні кроки – це дослідна експлуатація і прийняття програми в промислову (постійну) експлуатацію.
• Для розбудови трансплантації обрано існуючі 4 центри: Інститут ім. Шалімова та Запорізьку обласну лікарню – для органної трансплантації, Національний Інститут Раку та ОХМАТДИТ мають стати прикладом для розвитку трансплантації кісткового мозку. Саме для розвитку цих центрів виділено майже 50 млн грн. Ці кошти спрямовані на закупівлю сучасного медичного обладнання, яким наразі займається міжнародна організація Crown Agents.
• МОЗ України разом з професійною спільнотою трансплантологів та громадськістю обговорює важливі аспекти для запуску трансплантації та сучасні практики супроводу пацієнтів. У лютому на одному майданчику зібралися лікарі, представники Міністерства охорони здоров’я, правоохоронці і пацієнти, щоб обговорити труднощі, які є зараз, та об’єднати зусилля для запуску трансплантації в Україні. А у квітні за ініціативи МОЗ України трансплантологи з усієї країни провели експертну нараду, на якій разом з іноземними фахівцями обговорили сучасні практики супроводу пацієнтів до та після трансплантації, можливості реалізації цих підходів в Україні, забезпечення ліками для імуносупресивної терапії.
Джерело: МОЗ України