Новини
Всесвіт

Молекулярний кисень вперше виявили за межами Чумацького Шляху


Невловима молекула знайдена в квазарі на відстані понад півмільярда світлових років від Землі.

Фото: NASA/ESA/Hubble Heritage/Hubble collaboration/A. Evans/University of Virginia/NRAO/Stony Brook University

Як повідомляють в sciencealert.com, атомарний кисень знаходиться на третьому місці серед найбільш поширених елементів у Всесвіті після водню і гелію. У зв'язку з цим астрономи довгий час вважали, що молекулярний кисень – О2 – повинен у великій кількості перебувати в міжзоряному просторі, проте до теперішнього часу знайти його за межами нашої галактики не вдавалося.

Цзюньчжі Ван і його колеги з Шанхайської астрономічної обсерваторії виявили сліди молекулярного кисню в галактиці Маркарян 231, яка знаходиться в 581 млн світлових роках від Сонця, в сузір'ї Великої Ведмедиці. Ця галактика містить найближчий з відомих нам квазарів, а також одну або дві надмасивні чорні діри, що обертаються навколо одна одної.

Використовуючи радіотелескопи NOEMA і IRAM 30 meter, вчені виявили в спектрі галактики випромінювання на довжині хвилі 2,52 міліметра, що є ознакою присутності молекулярного кисню.

«Це перше виявлення молекулярного кисню під позагалактичних об'єктах», – зазначив Цзюньчжі Ван.

Пояснюючи походження молекулярного кисню, автори роботи вказують, що активне ядро галактики сприяє відтоку молекул, створюючи безперервні ударні впливи, які можуть призводити до відділення атомарного кисню і формування молекул.

«Виявлена емісія O2 розташована в областях приблизно в 10 кілопаскалях (32 615 світлових роках) від центру галактики Маркарян 231 і може бути викликана взаємодією між активним молекулярним потоком, керованим ядром галактики, і молекулярними хмарами зовнішнього диска», – каже Цзюньчжі Ван.

Раніше молекулярний кисень за межами Сонячної системи вдавалося виявити лише в Туманності Оріона і Хмарі Ро Змієносця. Обидва об'єкти знаходяться в межах Чумацького шляху. Вимірювання команди показали, що вміст кисню в порівнянні з воднем в галактиці Маркарян 231 були приблизно в 100 разів вищими, ніж в туманності Оріона.

Одне з можливих пояснень цього полягає в тому, що Маркарян 231 проходить більш інтенсивний період, ніж туманність Оріона. Ця галактика вкрай плодовита: вона породжує нові світила в 100 разів швидше Чумацького шляху і викидає 700 сонячних мас газу в рік.

Високошвидкісний газ з центру галактики може «врізатися» в газ в диску, струшуючи водяний лід з пилових частинок, що призводить до утворення О2. У свою чергу, цей кисень може підтримувати гіперактивність галактики, сприяючи охолодженню газу і утворенню нових зірок.

Нагадаємо, наприкінці минулого року Hubble знайшов «двійника» Чумацького Шляху. А деякі вчені вважають, що наша галактика приречена на загибель.