Новини
Україна
Суспільство
Екологія
Дати

Міжнародний день біологічного різноманіття: цікаві факти та історія свята


Щороку 22 травня відзначається Міжнародний день біологічного різноманіття. Цей День був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН в 1995 році в спеціальній резолюції, а саме свято з'явилося в 2001 році. Спочатку його рекомендувалося святкувати 29 грудня – в день набрання чинності Конвенції про біологічне різноманіття. Але грудень і так багатий на свята, тож дату вирішили перенести.

В резолюції Конвенції йдеться про:

«Цінність біологічного різноманіття, а також екологічне, генетичне, соціальне, економічне, наукове, виховне, культурне, рекреаційне та естетичне значення біологічного різноманіття і його компонентів».

А також наголошується, що:

«Збереження біологічного різноманіття є спільним завданням усього людства»

Тож свято було засновано з метою звернути увагу людства на те, що багатство видового різноманіття рослин, тварин і мікроорганізмів і екосистем знаходиться під постійною загрозою. Адже кількість біологічних видів дикої флори і фауни стрімко і суттєво скорочується, і причина тому – деякі види людської діяльності. Саме тому проблема втрати біологічного різноманіття серед головних викликів сучасності і вимагає усунення її причин. До речі, тема екологічної дати в цьому році – «Природа – джерело наших рішень».

7 фактів про біологічне різноманіття

1. Оцінки чисельності сучасних видів на Землі варіюються від 10 мільйонів до 14 мільйонів, з яких близько 1,2 мільйона були задокументовані, а понад 86% ще не були описані.

2. Земного біорізноманіття зазвичай більше поблизу екватора, що є результатом теплого клімату і високої первинної продуктивності. Зокрема, найбагатше біологічне розмаїття в тропіках. Тропічні лісові екосистеми займають менше 10% земної поверхні, але містять близько 90% видів тварин планети.

3. Серед факторів, від яких залежить розподіл різноманітності біоти: температура, опади, висота над рівнем моря, ґрунт, географія і присутність інших видів. Наука про вивчення просторового розподілу організмів, видів і екосистем називається біогеографія.

4. Швидкі зміни навколишнього середовища зазвичай призводять до масових вимирань. Більш 99,9% всіх видів, які коли-небудь жили на Землі (а це більше п'яти мільярдів видів), за оцінками вчених, вимерли.

5. З тих пір як на Землі зародилося життя, відбувалося п'ять великих масових вимирань і близько 20 менш масштабних. Останнє масове вимирання сталося 65 мільйонів років тому. Хоч воно було і не найістотнішим, але найбільш відомим через вимирання динозаврів. Найбільше з масових вимирань – «Велике вимирання» 250 мільйонів років назад винищило 90% біорізноманіття.

6. Зникнення біологічних видів – це природний процес розвитку життя на Землі. Однак з 17 століття головною причиною інтенсивного вимирання стала господарська діяльність людини. В результаті за три століття планета втратила 120 видів амфібій, 94 види птахів, 63 види ссавців.

7. Згідно з Глобальною доповідю про оцінку біорізноманіття МПБЕУ за 2019 рік, 25% видів рослин і тварин знаходяться під загрозою зникнення в результаті людської діяльності.

Як зберегти біорізноманіття в Україні?

У наш час одним з найбільш дієвих методів збереження біорізноманіття є, на думку науковців, створення природоохоронних територій. До таких належить і Чорнобильський заповідник.

Як розповідають в природоохоронній установі в Зоні відчуження, нині на заповідній території зафіксовано більше 300 видів хребетних тварин (із загалом 410, що зустрічаються в регіоні), з яких 75 видів (з 97 можливих) занесені до Червоної книги України. 14 видів фауни занесено до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи. Крім того, флора Заповідника налічує 1256 видів судинних рослин, 120 видів лишайників та 20 видів мохів. Із Європейського червоного списку на території Заповідника зростають п'ять видів рослин. До Червоної книги України занесено 46 видів флори.

До речі, чи знали ви, що тепер рослини вченим допомагають відкривати соцмережі?