Новини
Україна
Україна-суспільство

Міністр освіти пропонує маленьким університетам об’єднатися


Одним з технічним, але важливих критеріїв якості вишів, а отже, й перспектив отримання ним більшого фінансування, Ганна Новосад назвала масштаб навчальних закладів

з 1 січня 2020 року може запрацювати нова формула фінансування закладів вищої освіти. Як раніше повідомляв «Погляд», Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук повідомив про рішення Кабміну змінити принцип фінансування вишів. Тепер обсяги фінансування планують прив’язати  не до кількості студентів, а до результатів діяльності цих закладів.

Міністр освіти і науки Ганна Новосад зауважила, що цей процес відбуватиметься поступово. «У 2020 році ЗВО отримають 80% від того фінансування, яке вони отримували в 2019 році. Це робиться для стабільності, плавності переходу. Таким чином у нас будуть розподілені 12 млрд, які йдуть на вищу освіту. Загалом на вищу освіту в бюджеті передбачено понад 16 млрд грн. І ще 4 млрд грн будуть розподілені за показниками якості. І оце відношення – 80 на 20 – з роками буде зростати. Кожен із показників, які ми пропонуємо впровадити, стимулює певну поведінку університетів», розповіла Міністр в інтерв’ю Укрінформу, і зауважила, що одним з критеріїв якості закладів вищої освіти є власне масштаб університету.

Адже не секрет, що в Україні немало маленьких вишів, де нерідко спостерігається недобір, то ж такі виші борються за кожного студента, подекуди не дуже прискіпливо ставлячись до рівня підготовки вступників. «І їм би об’єднатися, але вони не хочуть. Ми хочемо все таки дати їм такий природний поштовх це зробити. А тому – чим більший заклад, тим більше буде грошей. І це буде одним зі стимулів об’єднуватися. Вже в 2020 році ми проведемо, я сподіваюся, перше показове об’єднання університетів в одному з міст. Далі — входження в топ-100 міжнародних рейтингів (QS, Times Higher Education тощо). Нас мають знати і бачити в авторитетних рейтингах, яким всі довіряють. І добре, що у нас є університети, які в ці рейтинги входять», зауважила Ганна Новосад.

Також вона повідомила, що схвалення Кабінетом Міністрів нового підхід до фінансування закладів вищої освіти, в межах якого гроші розподілятимуться за показниками якості, дає перспективу зникнення такого критерію як “національний”. Натомість нині дискутується ідея визначення критерію “дослідницький університет”.  Ганна Новосад зазначила: «Я переконана, що дослідницьких університетів не може бути багато, їх може бути дуже обмежена кількість – саме тих, які дійсно глибоко займаються дослідженнями».