Новини
Довкілля
Земля
Світ-суспільство

Мільярди гектарів землі перетворилися на пустелю: людство шукає шляхи боротьби із посухою

10.09.2019 Бобрик Юлія 0

На сьогоднішній день третина всіх земельних ґрунтів піддалася деградації. У посушливих районах цей процес обертається опустелюванням. Земельні ґрунти забезпечують понад 97% для виготовлення продуктів харчування, а також питної води, проте з кожним роком земля стає менш родючою. До того ж значно знижується її здатність поглинати вуглець, що прискорює зміна клімату.

Нагадаємо, в цьому році на Землі вперше концентрація вуглекислого газу в атмосфері перевищила 415 частин на мільйон.

В ці дні в Нью-Делі проходить 14-а сесія Конференції сторін Конвенції ООН по боротьбі з опустелюванням. Її учасники обговорюють як спільно боротися зі згубними наслідками посухи і запобігати стрімкій деградації земель, включаючи й опустелювання. Повідомляють в ООН.

Один із прикладів екологічної катастрофи – висихання Аралу, колись четвертого за розміром закритого моря у всьому світі, на місця якого з'явилися сольові пустелі площею понад 5,5 млн гектарів.

Фото ООН / Е.Дебебе: Занедбані кораблі в колишньому портовому місті Узбекистану Муйнак, де населення різко скоротилося у зв'язку з висиханням Аральського моря.

Довідково:
Щороку із засухами стикаються 70 держав. У минулому році 25 з них оголошували надзвичайну ситуацію.

Експерти вважають, що нинішні темпи деградації грунтів є серйозною загрозою для майбутнього.

На думку експертів шлях до сталого економічного розвитку – інвестиції в проекти по відновленню земель, адже посухи і опустелювання обертаються не тільки економічними втратами, а й серйозними наслідками для здоров'я та життя людей і популяції флори та фауни.

Той факт, що мільярди гектарів землі на планеті перетворилися на пустелю прямий наслідок глобальної зміни клімату. Нагадаємо, вчені також вважають, що підвищенні температури на 2-3 градуси Цельсія до 2100 року призведе до того, що океан затопить окремі землі. Натомість опустелювання і посухи призводять до голоду і убогості, а соціальна і економічна напруженість тягне за собою конфлікти.

Нагадаємо, наприкінці серпня глава ООН оголосив «надзвичайну кліматичну ситуацію».