Новини
Екологія
Вода
За кордоном

Масив льоду розміром майже з Харків відколовся від Антарктиди


Можливо, це лише предтеча більш масштабного руйнування льодовиків.

Супутники Європейського космічного агентства 8 та 9 лютого зафіксували значне відколювання айсбергів на плаваючому крижаному шельфі льодовика Пайн-Айленд. Як повідомляють в National Geographic, минулого тижня швидко розрісся ряд розломів, які супутники спостерігали з початку 2019 року. До неділі масив льоду площею близько 310 км2 відколовся від льодовика. Для порівняння площа четвертого за розміром українського міста Харкова становить – 350 кв.м. За даними вчених, незабаром масив льоду, що відколовся, розпався на більш дрібні айсберги, найбільший з яких отримав власну назву – В-49.

Нагадаємо, нещодавно також повідомлялося, що найбільший айсберг в світі, який у сім разів більший за Київ виходить у відкритий океан.

Повідомлення про утворення айсбергів не може не лякати. Вчені припускають, що ці випадки можуть передувати ще більшому розпаду льодовиків в майбутньому.

«Хоча утворення айсбергів з плаваючих шельфових льодовиків Антарктики є природним, безперервним процесом, недавня подія на льодовику Пайн-Айленд було особливо знаковою. Такі випадки розлому на цьому льодовику, мабуть, стають все більш частими», – заявив гляциолог з Університету Колорадо Елісон Банвелл.

Головною рушійною силою процесу відколу став приплив теплої підземної води в затоку Амундсена, що і призвело до танення льодовика знизу.

Варто зазначити, що наразі тепло – не рідкість для Антарктиди. Нещодавно на аргентинській станції Есперанса була зафіксована температура 18,3°C, що стало рекордом континенту за всю історію спостережень.

Подібні події не вплинуть на підвищення рівня моря безпосередньо, оскільки плаваючі шельфові льодовики вже витісняють воду і зміна твердого стану на рідке не змінить баланс. Проте, льодовики, подібні Пайн-Айленду, служать гальмом для потоку сухопутного льоду, який впадаючи в моря сприяє підвищенню його рівня.

Деякі вчені вважають, що Пайн Айленд і сусідній льодовик Туейтс за своєю природою нестабільні через особливості геометрії. Так звана лінія заземлення, де льодовики вступають в контакт з корінною породою, лежить нижче рівня моря, що робить їх уразливими для впливу теплої океанської води.