Макарів
Україна-суспільство
Російсько-Українська війна

Макарівський голова: «Ми знайшли понад 200 вбитих росіянами людей»

Макарів був під російською окупацією понад місяць. За цей період військові РФ повністю зруйнували 585 приватних будинків, ще 2095 пошкоджені.

Макарівський голова: «Ми знайшли понад 200 вбитих росіянами людей» - зображення

«Мою колегу, старосту села Мотижин закатували і по-звірячому вбили разом зі всією сім’єю — чоловіком і сином.

Випадків катувань у нас дуже багато», — говорить голова селища Макарів на Київщині Вадим Токар.

Макарів був під російською окупацією понад місяць. За цей період військові РФ повністю зруйнували 585 приватних будинків, ще 2095 пошкоджені — десь повилітали вікна, десь немає даху або розвалена стіна.

Серед зруйнованих об'єктів – два садочки, школа, ліцей, лікарня, амбулаторія.

Але найбільше болить голові селища за людські втрати. За словами Вадима Токаря, зараз у громаді знаходять багато тіл із зав’язаними руками чи слідами катувань. А також відомо про три випадки зґвалтування.

Макарівщина зазнала руйнувань в період із 27 лютого по 1 квітня включно. Саме Макарівською громадою проходила лінія фронту. Тут вона стабілізувалася, бойові дії тривали 34 дні.

Макарівський голова: «Ми знайшли понад 200 вбитих росіянами людей» - зображення

За цей час збройні сили РФ окупували 18 населених пунктів громади, 32 населених пункти зазнали руйнувань через обстріли. Загалом громада складається з 49 населених пунктів. 

«Зараз ми проводимо обстеження разом із спеціалістами-будівельниками, які мають дати висновки, чи можна проживати в тих будинків, які пошкоджені, але не зруйновані повністю.

За попередніми оцінками, є 5-7 будинків, звідки людей потрібно виселяти, а самі будівлі зносити», — каже Вадим Токар. 

Макарівський голова: «Ми знайшли понад 200 вбитих росіянами людей» - зображення

«У Макарові функціонувало три дитячі садочки, два з них зруйновані. Докладаємо максимум зусиль, щоб відновити роботу того, який залишився, але він також зазнав пошкоджень.

Плануємо, щоб діти зі зруйнованих садочків перебралися в уцілілий», — каже Макарівський селищний голова. 

З медичною інфраструктурою ситуація не краща. Російські військові цілодобово обстрілювали макарівську лікарню.

Приміщення встояло, але зазнало великих руйнувань. А от амбулаторія повністю згоріла.

Макарівський голова: «Ми знайшли понад 200 вбитих росіянами людей» - зображення

«Випадків катувань у нас дуже багато. Наприклад, мою колегу, старосту села Мотижин, колишню сільську голову цього населеного пункту, закатували і по-звірячому вбили разом зі всією сім’єю — чоловіком і сином. Мені важко говорити про це, бо мені болить, я не можу нормально підібрати слів, аби описати те, що переживаю.

Те саме переживають ті люди, які її обрали старостою», — говорить Вадим Токар.

Макарівський голова: «Ми знайшли понад 200 вбитих росіянами людей» - зображення

«Андріївка — це взагалі окрема розмова. Її називають маленьким Маріуполем, бо цей населений пункт надзвичайно сильно постраждав, як в плані руйнувань, так і в плані вбивств, катувань.

Росіяни розстріляли навіть двоюрідного брата старости, хоча він не був військовим, не перебував у лавах добровольчого формування», — говорить Токар.

«Перетнули межу в 200 тіл»

Відразу після деокупації мешканці громади та місцева влада почали шукати та ховати тіла загиблих. Лише на землі були 132. 

«Більшість із цих убитих людей намагалися виїхати на цивільних автівках, залишити окуповану територію.

Ми знаходили вбитими і людей похилого віку. Чоловік, можна сказати, дідусь, їхав у цивільному, без зброї. Навіщо його було вбивати?

Відповіді в мене на це питання немає», — каже Вадим Токар.

Макарівський голова: «Ми знайшли понад 200 вбитих росіянами людей» - зображення

Коли поховали всіх, хто був на поверхні, перейшли до ексгумації.

Почали перепоховання місцевих, яких родичі, сусіди чи знайомі поховали під час окупації або активних бойових дій на подвір’ях. 

«Загалом ми перетнули межу в 200 цивільних осіб, яких закатували рашисти. Багато з них були вбиті пострілом в голову і з зав’язаними за спиною руками або мали сліди катувань», — говорить Макарівський селищний голова. 

«Найбільша наша проблема — це забезпечити людей умовами проживання. Зима наближається, вже середина червня.

У нас близько 3,5 тисяч сімей, які потребують негайного втручання держави, місцевої влади, волонтерів, різних фондів, аби мати можливість тим чи іншим чином відновити житло.

Або ж ми маємо забезпечити людей нормальними умовами для проживання хоча б на зимовий період.

Як ми переживемо зиму, мені важко сказати, страшно дивитися в майбутнє. Разом із тим я розумію, що держава зараз докладає максимальних зусиль, щоб стримати агресію на сході і півдні України, і  всі ресурси задіяні, аби наша оборона щодня ставала міцнішою, аби не пустити російських військових далі на територію нашої країни».

Першоджерело за посиланням.

Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.