Новини
Ірпінь
Суспільство

Лауреат Шевченківської премії Василь Голобородько потребує допомоги

Ім'я Василя Голобородька сьогодні знає вся Україна - як головного героя серіалу Слуга Народу. Але в Ірпені живе справжній Василь Голобородько - відомий український поет і дисидент з Луганщини.

Лауреат Шевченківської премії Василь Голобородько потребує допомоги - зображення
Фото - Михайло Скорик

Василь Голобородько проживав у Адріанополі, а близько 2004 р. перебрався до Луганська, де мав квартиру. Через бойові дії на Сході України в 2014 став вимушеним переселенцем.

Голобородько залишив всі особисті речі, рукописи, наукові дослідження, велику бібліотеку та збірку унікальних листів, серед яких — листи до Василя Стуса та Миколи Бажана.

Поет переїхав в Ірпінь. Його поселили в літньому будиночку на території Будинку творчості Спілки письменників України, що призначений передусім для проживання в літню пору.

Вже в 2014 році виникли проблеми із житлом - проблеми із каналізацією та зламалася котельня, тож при мінус 7 вночі поет рятувався обігрівачем.

У 2021 році виникла проблема з постачанням газу і вже тоді тут не було навіть можливості готувати їжу. А у 2022-му будиночок посікло осколками.

"Своїм коштом я вставив вікна, дах і досі протікає, дощова вода тече на стіл, на рукописи, на одяг. Тепер чомусь виникли проблеми із теплою водою, якої тепер у мене немає, і я маю підлаштовуватися до сусідів, коли вони вирішать помитися, то і я тоді маю митися, та прати якісь речі", — 

розповів Василь Голобородько.

Зараз ситуація погіршилася - з письменника вимагають сплачувати оренду – на рахунок Національної спілки письменників України.

"Коли мене поселяли, не було мови про оренду, про яку останнім часом заговорив очільник Спілки. Керівник спілки намагається змінити мій статус із вимушеного переселенця на статус орендатора", -

розповів Василь Голобородько.

"Хто живе в Будинку творчості, має платити за оренду. Голобородько десятий рік живе безкоштовно", –

пояснив голова НСПУ Михайло Сидоржевський.

Рішення з житлом для поета немає уже 9 років. Він мріє про власну квартиру, аналогічну тій, яку отримав як лауреат Шевченківської премії в Луганську. Але під час війни здійснити цю мрію Голобородька майже нереально.

Українські письменники, науковці, актори, режисери, музиканти, громадські діячі просять владу допомогти Голобородькові з евакуацією з окупованого Луганська цінних рукописів та архіву, а також забезпечити поета житлом у Києві.

"За часів Президента Леоніда Кучми за видатні заслуги перед культурою отримали житло від держави так само «вимушено бездомні» письменники Олег Лишега, Михайло Григорів, Євген Пашковський та Олесь Ульяненко, — ідеться в листі. — Віримо, що ви теж підтримаєте цю традицію, адже ситуація є унікальною, і жоден із письменників, що мешкали на окупованих територіях, так не потребує допомоги".

Звернення надіслано Президенту, прем'єру та меру Києва.

Підписали його, зокрема, й Ліна Костенко, Ада Роговцева, Степан Хмара, В’ячеслав Брюховецький, Оксана Забужко, Мирослав Попович, Євген Сверстюк, Юрій Андрухович.

Проте час сплинув, нічого не змінилося. Окрім того, що дистанції, які може самостійно долати пан Василь, стають все коротшими.

Пан Василь Голобородько продовжує працювати і обмірковує плани, що в Луганську щось "стабілізується", тоді можна буде продати хату і квартиру та назбирати хоча б на перший внесок тут.

За житло в Ірпені пан Василь дуже тримається, бо воно безкоштовне.

Чотири роки назад журналісти ІА Погляд зустрічалися із Василем Голобородьком. Пропонуємо переглянути сюжет.

Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.