Коридорами влади різних епох: «Погляд» побував у музеї історії урядів України
ЕКСКЛЮЗИВ. Ми побачили унікальні експонати, які розповідають про діяльність урядів, які діяли на території сучасної України від 1917 року до наших днів.
Музей історії Урядів України – музейна установа, що розташована в будинку уряду на Грушевського, 12/2 – там, де й нині працює уряд і низка міністерств. Цей музей відкритий для відвідувачів (щоправда, не під час локдауну), притому безкоштовно. Однак потрапити туди й пройтися коридорами влади різних епох можна лише за попереднім записом і за пред’явлення документів, як того вимагає режим відвідування будинку уряду. Тобто це екскурсії для організованих груп – школярів, студентів, представників підприємств, громадських організацій.
Унікальність музею в тому, що тут зібрано експонати, які розповідають про діяльність урядів, які діяли на території сучасної України від 1917 року до наших днів.
«Задум про створення музею висловив у 2004 році тодішній завідуючий Історико-документальним відділом Секретаріату Кабміну Микола Палій; він же на початку 2005 року почав цей задум втілювати в життя. А перших відвідувачів музей прийняв у грудні 2009 року. Музей починався у 2009 році з однієї кімнати а нині тут – кілька залів, у яких зібрано унікальні експонати, які дають змогу побачити, як працювали уряди України різних періодів, - розповів «Погляду» завідуючий сектором з питань історії урядів України Секретаріату Кабінету міністрів Володимир Татаренко, який є завідуючим vузеєм.
Він зазначив, що більшість речових експонатів, представлених у залах музею, є оригінальними. А більшість документів і грошових знаків – копії.
«Так, наші екскурсанти можуть побувати у кабінеті голови Ради Міністрів УРСР, у так званій «секретці», у робочому кабінеті співробітника Управління Справами Ради Міністрів УРСР) 60-80-х років). Відвідувачі музею можуть ознайомитися з технічними засобами, які використовували співробітники урядового апарату в різні роки, з експозицією подарунків, одержаних керівниками та членами урядів України від представників делегацій та високих посадових осіб інших країн, яка систематично поповнюється», - зауважує, знайомлячи з експонатами, Володимир Татаренко.
Галерея портретів керівників урядів, печатки й нагороди різних років, документи, фотографії різних років – усе це відтворює дух тієї чи іншої епохи, який можна відчути разом із цікавою розповіддю екскурсовода.
До речі, цю будівлю на вулиці Грушевського, 12/2 (раніше вона називалася вулицею Кірова) споруджували наприкінці 30-х років минулого століття. Як свідчать розміщені на музейному стенді фотокопії документів, цей будинок завершували будувати як Будинок Уряду. Там одразу ж було розміщено Раду Народних Комісарів.
До речі, за тодішнім Генпланом, після перенесення столиці України з Харкова в Київ у червні 1934 року, постійну будівлю планували на іншій локації - у районі нинішньої Михайлівської площі. Там мав би бути помпезний урядовий комплекс, для спорудження якого навіть знесли збудований на початку ХІІ ст.. київськими князями Михайлівський Золотоверхий монастир. Однак встигли звести тільки будівлю, в якій розміщувався Центральний Комітет Комуністичної партії (більшовиків) України – ЦК КП(б)У. Зараз там розташоване Міністерство закордонних справ. А на місці Михайлівського Золотоверхого монастиря мав би стояти такий же будинок, лише дзеркального відображення, для Ради Народних Комісарів.
Втім, решту запланованого збудувати не встигли – завадила війна.
Пізніше від будівництва інших складових відмовились. «Уряди змінювалися. Але всі вони працювали в приміщенні, що на вулиці Грушевського, 12/2», зауважує Володимир Татаренко.
А з часом відновили і Михайлівський Золотоверхий, який став однією з візитівок Києва.
Так само однією зі знакових споруд є й будинок уряду. Оцінку командам різних епох дає сама історія – з погляду з сьогоднішнього в минуле. Однак для того, щоб розуміти, що ж, власне відбувалося, потрібно це знати.
І музей історії урядів України дає таку можливість. Після локдауну знову поновиться проведення екскурсій.
Ми вже розповідали про е, що надійшло майже 100 скарг щодо порушення мовного закону.
А також інформували, що у столиці офіційно з’явився Центр консервації предметів археології .
Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш телеграм-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.