Новини
Україна
Головні новини
Політика

Колекторським компаніям заборонили шантажувати боржників


Верховна Рада схвалила у другому читанні та в цілому проект закону №4241 щодо захисту боржників при врегулюванні простроченої заборгованості. За це рішення проголосували 276 народних депутатів.

Фото з відкритих джерел

Проект закону №4241 щодо захисту боржників при врегулюванні простроченої заборгованості було зареєстровано 21 жовтня 2020 року. Ініціаторами виступили 10 народних депутатів України. Як повідомляв «Погляд», колекторів внесуть у реєстр і змусять працювати у правовому полі.

У пресслужбі Нацбанку зазначили, що тепер колекторів зобов’яжуть дотримуватися вимог етичної поведінки, а за порушення будуть санкції. Чіткі правила роботи колекторів, вимоги до етичної поведінки з боржниками, санкції за порушення, нагляд за колекторською діяльністю - це логіка законопроєкту, який має реформувати ринок колекторів.

Закон передбачає низку змін

1. В Україні з'явиться публічний Реєстр колекторських компаній, який вестиме Національний банк. При цьому всі колекторські компанії повинні будуть зареєструватися у ньому.

2. Нагляд за колекторами та їхньою поведінкою стосовно споживачів здійснюватиме НБУ.

Національний банк контролюватиме дотримання колекторами законодавства, встановлюватиме додаткові вимоги до взаємодії зі споживачами, захищатиме права споживачів, розглядатиме звернення громадян. Також НБУ зможе накладати штрафні санкції чи виключати порушника з Реєстру.

3. Банки та фінансові компанії ще на етапі підписання договору про кредит повинні будуть попереджати клієнта про можливість залучення колектора у випадку прострочення платежів.

Кредитодавець також муситиме публікувати інформацію про колекторську компанію на своєму вебсайті.

4. Колектори повинні будуть дотримуватися вимог до етичної поведінки під час взаємодії з громадянами.

Законопроект установлює виключний перелік способів дозволеної взаємодії колектора зі споживачем фінпослуг та встановлює обмеження максимальної частоти такої взаємодії. За порушення передбачено відповідальність: від штрафів до виключення з Реєстру колекторських компаній.

Кредитодавців зобов'язали

(включаючи колекторські компанії, при врегулюванні простроченої заборгованості):

  • дотримуватися вимог до етичної поведінки та правил взаємодії з боржником;
  • інформувати боржника про залучення колекторської компанії до врегулювання простроченої заборгованості та/або відступлення права вимогу новому кредитору;
  • укладати договори лише з юридичними особами, включеними до Реєстру колекторських компаній;
  • повідомити НБУ про укладення з колекторською компанією договору (у строки та порядку, що визначені НБУ);
  • контролювати дії залучених колекторських компаній та надавати рекомендації щодо усунення порушень;
  • обов’язок розірвати договір із колекторською компанією в односторонньому порядку у разі її виключення з Реєстру колекторських компаній або в разі порушення нею вимог до етичної поведінки (двох і більше разів за рік).

Як слід взаємодіяти зі споживачем

Також законопроект пропонує встановити вимоги до взаємодії зі споживачем (його представником) під час врегулювання простроченої заборгованості (вимоги до етичної поведінки), яка може відбуватись шляхом:

  1. Безпосередньої взаємодії (особисті або телефонні переговори).
  2. Надсилання повідомлень (текстових, голосових та інших повідомлень, в тому числі без залучення працівників шляхом використанням програмного забезпечення).
  3. Надсилання поштових відправлень (за місцем проживання або за місцем роботи).

Під час першої взаємодії із споживачем кредитор/колекторська компанія має повідомити своє найменування, ПІБ або індекс особи – представника, правову підставу взаємодії та розмір простроченої заборгованості, а на вимогу споживача – надати підтвердні документи протягом 7 робочих днів.

«Погляд» розповідав, що іноді під колекторів маскуються недоброзичливці. Так, ми розповідали, що жінка у Вишгороді тероризувала двоюрідного брата більше року. Позичила 4 тисячі доларів США, а вимагала повернути 14 тисяч! Допомагали «вибивати» неіснуючий борг двоє її знайомих.

Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш  Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.