Головні новини
Новини світу
Київщина-суспільство

Катерина Шимкевич: "В Україні розмінування, якби влада не казала, що буде швидко, триватиме років 25-30"


В Україні недооцінюється проблема, розмінування значних ділянок Донецької і Луганської областей, економічні і людські ризики вважає фахівець-балканістка Катерина Шимкевич і наводить статистику демілітаризації після воєнних дій в Боснії та Герцоговині та в Хорватії.

Дослідниця зазначає, що

"Прибічники деокупації Донбасу, у тому числі керівництво держави дещо не враховують. Це не тільки слідкувати за одномоментним відведенням військ, чого не відбувається, ворог тільки нарощує присутність у НАШІЙ УКРАЇНІ, а й проводити повну демілітаризацію конфліктної зони. А тільки потім - деокупація та відбудова.
Так ось, щоб відбудовувати інфраструктуру, житлові споруди, прокладати дороги, залучати європейських донорів, потрібно провести повне розмінування окупованих територій
".


7% території - Луганської та Донецької області - де розкидані міни повсюду

Офіційна статистика дані серед цивільних осіб, які підтриваються на мінах, а люди підтриваються, не наводить. Бо отримати таку інформацію можуть тільки міжнародні організації, якщо будуть там постійно перебувати. Або якщо влада самопроголошених республік надасть такі цифри. Усі розуміють, що дана інформація буде приховуватися.
Розмінування дорого обійдеться усім українцям. І не тільки смертями цивільних осіб та мінерів. Грошами платити теж доведеться, якщо введуть податок на відновлення Донбасу.

Є така маленька країна у сердці Балкан, Боснія і Герцеговина

Уже минуло 23 роки із моменту того, як їй нав'язали Дейтонські угоди. І 23 роки гинуть люди через міни. Кількість загиблих чи травмованих різна. Уся інформація у вільному доступі на сайті Центру розмінування Боснії і Герцеговини (посилання http://www.bhmac.org/?page_id=629&lang=bs).

За 23 роки загинуло 1758 осіб! Від мін!!! Ще 614 осіб зазнали поранень.
Наразі у Боснії і Герцеговині 2,1% території вважається замінованою.

На карті видно більш детально http://www.bhmac.org/mapa.jpg.

Процес розмінування у Боснії триває із 1996 року. За цей період від ЕС боснійський уряд отримав 46 мільйонів євро. На наступний рік (2020) розмір фінансування ще не відомий, але керівництво самої держави заявляє, що необхідно 336 мільйонів конвертованих марок для продовження розмінування. Завершити повне розмінування планували до кінця 2019 року, але терміни через великі обсяги роботи та ризики для життя подовжили до 2025 року.
Аналогічна ситуація спостерігається у
Хорватії. У цій країні потрібно, за підтрахунками уряду та фахівців, ще 446 млн. євро для повного очищення території країни від 32 тисяч мін.

В Україні розмінування, якби влада не казала, що буде швидко, триватиме років 25-30

Якщо ЄС та інші гуманітарні організації, що зараз працюють на сході України, не надаватимуть фінансування, то оплачувати усе будемо ми. Якщо не будемо, то зростатимуть жертви серед цивільного населення. Підрахувати, скільки їх буде, важко. Міни змінилися з часів балканських конфліктів. Зараз вони на іграшках та пляшках непомітні, на дитячих майданчиках, житлових будинках. Це невидима смерть для мільйонів жителів Донбасу та усих, хто вирішить туди поїхати. Не думаю, що будуть цифри повідомляти і після "деокупації". Усе приховується і тенденція не зміниться".

Джерело