Кампанія «Лікар має право» стартувала в Україні
Оскільки людство ніколи не перестає хворіти, професія лікаря була, є і буде найзатребуванішою у світі. А ще це найвідповідальніша професія, адже від правильності діагнозу чи точності рухів, зокрема хірурга, залежать людські життя.
Про обов’язки медиків завжди говорилося багато: вони повинні вчасно і якісно надавати медичну та лікарську допомогу, сприяти покращенню здоров’я людей та запобіганню захворювань, на власному прикладі показувати іншим, як вести здоровий спосіб життя, дотримуватися лікарської таємниці, а також постійно розвиватись у професійному плані. Це доволі не весь перелік їх обов’язків. А як щодо їхніх прав? На що має право лікар?
Урядова кампанія «Лікар має право», нещодавно запущена в Україні, має на меті інформувати медиків про їхні права та покликана реалізувати право кожного медичного працівника і запобігти порушенням цього права.
У ході цієї кампанії лікарі дізнаються, як себе захистити, спираючись на Конституцію України, Основи законодавства України про охорону здоров’я, Кодекси законів про працю та Цивільний кодекс України. Адже за реалізацію прав медичних працівників відповідає держава згідно із законами України.
Зокрема, лікар має право:
• працювати в належних умовах;
• займатися медичною і фармацевтичною діяльністю відповідно до своєї спеціальності і кваліфікації;
• підвищувати кваліфікацію і проходити перепідготовку;
• надавати інформацію про пацієнта;
• відмовитися від пацієнта.
Крім того, лікарі можуть не питати згоди на медичне втручання у пацієнта і його законних представників, якщо на це є серйозні причини. Також лікар може вибирати апробовані форми, методи і засоби діяльності, впроваджувати в сучасні досягнення медичної і фармацевтичної науки і практики, безкоштовно користуватися соціальною, екологічною та спеціальною медичною інформацією, необхідною для виконання професійних обов’язків. Медик має право на соціальний захист, забезпечення побутових потреб в сільській місцевості, створення наукових медичних товариств, професійних спілок та інших громадських організацій і на судовий захист.
Джерело: Міністерство охорони здоров’я України
Фото – pixabay.com