Ірпінська влада дискредитує правоохоронців у ЗМІ
Періодично в провладних ірпінських ЗМІ з’являються матеріали, що містять звинувачення прокурорів, слідчих, працівників поліції або інших органів, що розслідують злочини топ-чиновників. Маніпуляції громадською думкою використовуються представниками “Нових облич” для того, щоб дискредитувати роботу правоохоронців, а також відвернути увагу від власних злочинів.
Подібні матеріали, що складаються в цілі інформаційні атаки на правоохоронців, містять схожі ознаки: звинувачення у тяжких злочинах, вживання кримінального сленгу та псевдонімів, стереотипи, які формують страхи, а також часте віддзеркалення звинувачень в свою сторону. Також всі замовні матеріали, які називають “джинсою”, об’єднує той факт, що вони базуються лише на чутках та нібито інсайдерській інформації власних джерел, але жодного іншого фактичного чи документального підкріплення не містять.
Маніпулювати інформацією, яка не має підтвердження, дуже легко, адже в хід йде лише фантазія піарників. Наприклад, медіа-консультант Володимира Карплюка Петро Щербина дуже часто використовує “чорний піар”, щоразу вигадуючи для своїх опонентів нові, компрометуючі факти. Для цього використовуються чутливі соціальні теми та факти з біографії правоохоронців, які не стосуються їхньої професійної діяльності (національність, регіон проживання, стереотипізація їхньої діяльності (існування “дідівщини” або зв’язок з нелегальним бізнесом), створення штучних інформаційних приводів та зацікавленості громадськості за допомогою псевдоактивістів чи кишенькових громадських організацій для подальшого використання в замовних матеріалах в якості фактів.
Відомо, що ексмер Ірпеня Володимира Карплюка та інші представники ірпінської владної верхівки звинувачуються в серйозних корупційних та кримінальних злочинах. Кожен з цих злочинів в свій час розслідували різні структури, і кожного разу після розголосу справи, в провладних ЗМІ або на так званих “зливних бачках” розміщувались публікації з провокаціями стосовно роботи правоохоронців. Подібні матеріали публікують далеко не всі видання, а лише ті, які не надто піклуються про свою репутацію. Серед таких видань опинились “Киеввласть”, “Моя Київщина”, “Антикор” та інші, і саме вони публікують найбільше матеріалів, які дискредитують правоохоронців та регулярно повідомляють про їхні порушення.
Олег Петренко - начальник Ірпінського міського відділу поліції
Зовсім нещодавня історія звинувачення правоохоронця в тяжкому злочині – прикриванні наркоторгівлі стосувалась начальника Ірпінського відділу поліції Олега Петренка. В 2019 році в місті незаконно були розміщені рекламні щити, що містили напис «НАЧАЛЬНИК ПОЛІЦІЇ ІРПЕНЯ КРИШУЄ НАРКОТОРГІВЛЮ? Візьми участь в опитуванні на сайті www.irpin.news. ПРАВДА ІРПЕНЯ».
Білборди з’явились після нової хвилі обшуків в Ірпінській міській раді, але рішенням суду ці щити було арештовано як докази у кримінальному провадженні № 42019111200000613 . Такі звинувачення віддзеркалюють лозунги на мирних зібраннях ошуканих інвесторів мікрорайону “Благодатний”, які звинувачували Карплюка в покриванні афери Вишнякова.
Окрім покривання наркоторгівлі, Петренка, якому дали прізвисько “ручний петрушка”, звинувачували також у пориванні інших злочинних схем в агробізнесі, рекету за злочинних угрупувань. Знову ж таки, жодного посилання на будь-які докази ці матеріали не містять.
Максим Роговенко - заступник прокурора Ірпінського відділення Києво-Святошинської місцевої прокуратури
Після гучних арештів незаконних рекламних щитів звинувачення полились також і на Максима Роговенка. “Бруд” у вигляді джинси було нібито опубліковано виданням “Наголос”,та ірпінські провладні сайти розповсюджували цей матеріал , посилаючись на “Рупор Київщини”.
Жодне зі звинувачень, опублікованих в матеріалах не було підтверджено документально. Журналісти лише з’ясували лише те, що Роговенка колеги нібито називають “Макс Гниль”, а активісти - “кілером у прокурорських погонах” і що саме він дав неформальне розпорядження відкрити кримінальне провадження за фактом втручання в діяльність працівника правоохоронних органів(ст. 343 ч 1 КК України ). Таким чином, на думку ірпінської влади, Роговенко здійснював тиск на бізнес, а конкретно на ТОВ “Піар Лайн” – рекламну компанію, що належить колишній дружині Володимира Карплюка — Ларисі.
Ця інформаційна хвиля не протрималась більше тижня. Посилання на опубліковану 11 жовтня статтю вже 18 жовтня стали неактивними, тобто з провладних сайтів її прибрали. Та в пошуковій системі за назвою статті досі першими стоять ці ж самі сайти, і це доводить той факт, що подібні матеріали попри їхнє видалення вони все ж містили.
Владислав Майоров - старший оперуповноважений в особливо важливих справах Департаменту захисту економіки Національної поліції України
Звинувачення в тяжких злочинах використовуються для того, щоб додати справам гучності. Зазвичай, злочини, в яких звинувачують правоохоронців, набагато серйозніша, ніж ті, в яких звинувачують представників “Нових облич”. Така противага має спонукати до думки, що люди, які нібито скоїли важчий злочин, не мають права брати участь в розслідуваннях інших кримінальних справ. Прикладом застосування такої противаги є поширення інформаційної кампанії проти Владислава Майорова - старший оперуповноважений в особливо важливих справах Департаменту захисту економіки Національної поліції України цього Управління. Майоров вів справу про розкрадання бюджетних коштів у 2017 році, в тому числі через безмертний ФОП. Активна фаза досудового розслідування припала на середину літа та осінь 2018 року. Саме тоді було проведено ряд обшуків та гучно повідомлено про підозру на сьогодні вже колишньому міському голові Володимиру Карплюку, також вже колишньому першому заступнику міського голови Дмитру Христюку, заступнику міського голови (до речі до цього часу обіймає цю посаду) Лідії Михальченко, керівнику комунального підприємства “Ірпіньжитлоінвестбуд” Ігорю Дворнікову (теж не полишив посаду), а також іншим особам. Саме після допиту свідків та обшуків в Ірпінській міській раді на нього полилась “хвиля бруду”.
Одразу ж після розголосу справи у 2017 році провладні ЗМІ почали поширювати інформацію про те, що Майоров є представником луганського клану в Нацполіції та здає державні таємниці сепаратистам. Також Правда Ірпеня неодноразово зазначала, що Майорову доручали найбрудніші справи, спрямовані на «вибивання» коштів з політиків, чиновників та підприємців.
Дмитро Чібісов - прокурор Київської області (з 2016 по 2018 рр.)
Об’єктом для помсти Карплюка за повідомлення про підозру у вчиненні корупційних злочинів був також прокурор Київської області Дмитро Чібісов. Після того, як Чібісов повідомив про підозру Карплюку, матеріали кримінального провадження терміново були витребувані Генеральною прокуратурою України та, з незрозумілих причин, направлені до прокуратури Чернігівської області, де і було закрито прокурором одного з відділів прокуратури області Дмитром Розенком.
Але така відверта спроба прокурором виконувати свої прямі обов’язки розізлила Карплюка, тому в інтернеті одразу ж почали з’являтись звинувачення Чібісова у важкій наркотичній залежності (вживає героїн прямо на робочому місці) та зловживає службовим становищем для контролю ринку піску на Київщині. Його прозвали “кокаїновим прокурором”, “Чібісом”, “голубком-наркоманом”.
Юрій Дмитрунь - керівник Києво-Святошинської місцевої прокуратури
Найчастіші звинувачення правоохоронців в замовних матеріалах, які поширюються контрольованими Карплюком та “Новими обличчями” ЗМІ є “кришування”, тобто, прикриття незаконного бізнесу. Це підсилює стереотип про корумпованість правоохоронних органів та їхню співпрацю з бізнесом з метою його легалізації чи монополізації. В цьому “Нові обличчя неодноразово звинувачували прокурорів Юрія Дмитруня та Дмитра Чібісова в взаємодії з людьми, які нелегально видобувають пісок на Київщині.
Варто зазначити, що Юрій Дмитрунь сприяв розслідуванню кримінальних справ проти Ірпінської міської ради та проведенню слідчих дій в Ірпінській міській раді в серпні 2019 року. Після цього на нього посипались звинувачення в “кришуванні” незаконного видобутку піску шляхом невідкриття/закриття кримінальних справ. Одна зі статей присвячена бездіяльності прокура в розслідування справ по незаконному видобутку піску. Та всі замовні матеріали характеризуються відсутністю доказової бази та посилань.
Сам Дмитрунь заявляв, що проти нього розпочали інформаційну кампанію, а розповсюджувачами цих пліток є його опоненти: корупціонери та хабарники, яких не влаштовує його принципова незалежна позиція у Києво-Святошинській прокуратурі.
Олексій Кавилін - начальник Головного управління ДФС у Київській області
Відомо, що Володимир Карплюк та деякі його бізнес-партнери контролюють окрім деяких ЗМІ ще й громадські організації: “Держава майбутнього, “Рупор Ірпеня”, “Народний будівельний контроль” тощо. Наприклад, ГО “Рупор Ірпеня” заснована Лілією Мельник та Альоною Голотою, що виступала членом лічильної комісії під час слухань «оновлення» Генерального плана м.Ірпеня. Саме ця ГО намагалась дискредитувати діяльність голови Державної фіскальної служби - Олексія Кавиліна.
Саме працівники державної фіскальної служби в свій час розкрили схему ухилення забудовників Ірпеня від сплати податків на сотні мільйонів гривень. Тоді проти очільника фіскальної служби було організовано потужну інформаційну кампанію, і навіть створено для цього фейковий сайт - https://kavilin.net. На цьому ж найті з’являлась інформація про пікети проти Кавиліна (які складались з двох людей). І хоч такі атаки не є успішними, ці ГО досі існують та спрямовані на те, щоб створювати штучні інформаційні приводи та видимість громадської активності проти “неугодних” Карплюку” людей.
Тож всі маніпулятивні дії стосовно правоохоронців можна назвати навіть “театральними”, адже відбуваються вони хоч і регулярно, але кожного разу “під приціл” піарників “Нових облич” потрапляють лише ті люди, хто займається розслідуваннями справ проти них. Хвилі бруду не виходять далі за провладні сайти, саме тому є всі підстави вважати, що саме ірпінські чиновники зацікавлені в дискредитації правоохоронців.