Блоги

Євген Клопотенко: Нові норми харчування у школах

12.01.2022
Діти пішли до школи, діти у школі їдять, не всім дітям подобається їжа. У чому причина та що робити батькам. *Експертно поправляю окуляри без скелець.*

Євген Клопотенко: Нові норми харчування у школах - зображення

Спочатку історичний екскурс. Минулого року МОЗ за ініціативою першої леді запровадило нові норми шкільного харчування.

Загальні тези: менше хліба, менше солі, менше цукру, більше овочів, більше фруктів, більше м'яса.

Я зі своєю командою розробив рецептури, що відповідають цим нормам. Це моя ініціатива, щоб у школах знали, що та як готувати за новими правилами (до уваги ми взяли продукти, які школи реально можуть купити, та ситуацію з обладнанням).

Рецепти затвердили ДПСС та МОЗ (+ рекомендували їх на національному рівні). Так школи отримали вибір: самим створювати меню до норм або складати його на основі розроблених нами рецептів.

І от ваші діти повернулися після канікул до школи, там у їдальнях є якась їжа, але вам щось не подобається.

Як ви можете зрозуміти та проконтролювати, наскільки все чесно?

Перше. Продивіться норми (посилання залишаю).

Євген Клопотенко: Нові норми харчування у школах - зображення

Якщо їжа не відповідає прописаним там тезам, то це порушення.

Друге. Якщо у школі вже зараз відмовилися повністю від цукру та солі, то це не є коректним.

Ми з командою спеціально пролобіювали перехідний етап. Це означає, що кількість солі та цукру мають зменшувати поступово.

Третє. Ситуація: у вашій школі оголосили, що там тепер складають меню за Євгеном Клопотенком. Ви можете подивитися, які страви я розробив, який вони мають вигляд та перевірити, чи схоже воно на їжу у вашій школі.

Якщо є невідповідності, то це порушення. Щоб ви могли це проаналізувати, завдяки українсько-швейцарському проєкту "Діємо для здоров‘я", моя команда створила на основі розроблених рецептур детальні техкартки.

Там є фото страв, покрокові рецепти приготування та інші подробиці. Все у вільному доступі, ось посилання.

Четверте. Якщо ви знайшли порушення, то можете попросити пояснень в адміністрації школи. Якщо школа не реагує, то ви маєте право звернутися до ДПСС. Для цього вони створили спеціального чат-бота у телеграмі: @derzhspozhivsluzhba_bot

Але навіть за всіх цих обставин я розумію, що деякі кухарі мають недостатню кваліфікацію.

Тому у лютому – березні моя команда Культура їжі I Cult Food разом із Українсько-швейцарським проєктом "Діємо для здоров'я" запустять в обласних центрах офлайн-тренінги для кухарів. Далі буде. Цьом.

На цій сторінці представлені насамперед думки автора, які можуть не збігатися з позицією редакції інформагенції "Погляд".

Ми публікуємо авторські матеріали передусім заради дискусії щодо важливих питань, бо віримо в силу громадянського суспільства і публічного діалогу.

Якщо вам є чим поділитися, чекаємо на ваші дописи. Пишіть!

Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш  Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Також читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.