Новини
Всесвіт

Hubble знайшов докази існування чорної діри середньої маси


Американські астрономи за допомогою телескопа Hubble змогли вперше отримати доказ існування чорної діри середньої маси (IMBH). Це довгоочікувана ланка, якої бракувало, в еволюції об'єктів даного типу, повідомляється на офіційному сайті космічної обсерваторії.

При вазі приблизно в 50 тисяч мас Сонця відкрита чорна діра значно менша надмасивних чорних дір (їх розмір становить мільйони або навіть мільярди сонячних мас), які розташовані в центрі великих галактик. Разом з тим вона більша чорних дір зоряної маси, утворених в результаті колапсу будь-якого світила.

Ще в 2006 році космічні рентгенівські телескопи Chandra і XMM-Newton виявили потужний спалах випромінювання, проте на той момент не було зрозумілим його джерело. Одні астрономи припускали, що він знаходиться всередині нашої галактики, інші – що зовні.

У новому дослідженні рентгенівський спалах зв'язали з загибеллю однієї з зірок – її, ймовірно, буквально розірвало на частини при наближенні до компактного об'єкту з потужним гравітаційним полем, на зразок чорної діри. Примітно, що джерело рентгенівського випромінювання, названого 3XMM J215022.4-055108, був не в центрі галактики, де зазвичай знаходяться масивні чорні діри. Це дало надію, що саме IMBH стала винуватцем загибелі зірки.

Подальші спостереження за допомогою Hubble підтвердили, що рентгенівське випромінювання виходить не від ізольованого джерела в нашій галактиці, а з віддаленого щільного зоряного скупчення на околиці іншої галактики – якраз з того місця, де астрономи очікували знайти IMBH.

Такі чорні діри дуже складно виявити, тому що вони відносно невеликі і менш активні, ніж надмасивні чорні діри. По суті єдиним доступним на даний момент способом залишається спіймати IMBH на «місці злочину при вбивстві зірки», що й вдалося зробити вченим.

Тепер команда дослідників займеться пошуком відповідей на інші питання: чи ростуть надмасивні чорні діри з IMBH та як формуються самі IMBH.

Нагадаємо, нещодавно астрономи знайшли наймасивнішу чорну діру в галактиці.