Новини
Довкілля
Технології
Земля
Світ-суспільство

Хто врятує планету: еко-стартапи, що змінять світ

21.05.2019 Бобрик Юлія 0

Якщо терміново не вжити заходи, планета може стати не придатною для існування швидше, ніж раніше прогнозували вчені. Проте інвестори активно вкладають кошти в «чисті» технології не тільки з цієї причини, як виявляться це ще й досить перспективна ніша. Загальна світова вартість технологій в сфері clean-tech, за даними Smithers Group, до кінця 2019 року зросте на 250% і складе $ 525 млрд. Представляємо трійку цікавих еко-проектів, які планують змінити світ на краще.

Душ для землян

Винахід шведського дизайнера Мехрдада Маджубі водночас простий та геніальний. Він придумав цифрову систему кругообігу душа Orbital Systems. Пристрій циркулює, очищаючи від бруду, певну кількість води, завдяки чому за 15 хвилин душ OrbSys економить до 80-90% води. Шведська розробка з самого початку привернула увагу великих гравців ринку – European Investment Bank, Sandberg Development, etc. У проект вклалися перший засновник Skype Ніклас Зеннстрем і колишній керівник Tesla Пітер Карлссон. Загалом стартап залучив, за даними CrunchBase, $ 46,9 млн.

Генеральне прибирання океану

Голландець хорватського походження Боян Слат (Boyan Slat) взявся вирішити лобальну проблему океану.

«У 16 років я займався підводним плаванням в Греції і під час занурення бачив величезну кількість поліетиленових пакетів, – згадує він. – З того часу мене мучило одне просте запитання: Чому не можна прибрати це сміття?».

У 2013 році молодому винахіднику прийшла ідея використовувати для прибирання пластика природну течію. 19-річний Слат покинув коледж і офіційно запустив стартап The Ocean Cleanup. На розробку System 001 він зібрав $ 35,4 млн від співзасновника Salesforce.com Inc Марка Беніоффа і співзасновника Palantir Technologies Inc. Пітера Тіля.

The Ocean Cleanup запрацювало в бета-режимі в вересні 2018 року на найбільш забрудненій ділянці Тихого океану, розташованій між Каліфорнією і Гаваями. Пристрій являє собою трубчасті бар'єри довжиною 2000 футів, які згрібають пластик по ходу течії. За час тестування System 001 встигла зібрати близько 2 тонн пластику, але несподівано зламалася. Влітку планується повторний запуск пристрою.

М'ясо з повітря

Наразі всі думки доктора наук LUT і підприємця Паси Вайнікка зайняті збільшенням виробництва білка Solein, який може зробити справжню революцію в clean-tech.

«Ми не використовуємо в наших продуктах сільськогосподарську сировину, тому можемо виробляти їх в космосі, в пустелі або в Арктиці», – розповідає доктор Паси Вайнікка.

Solein – це білок, який фактично зроблений з повітря і електрики. Виробництво фінського протеїну починається з отримання водню електролізом води (розщеплення водяних осередків в біореакторі з використанням електрики – ред.). Потім водень об'єднується з вуглекислим газом і деякими мінералами для харчування мікробів, які створюють потрібний білок. В результаті термообробки отримують протеїновий порошок, у складі якого 50% білка, 25% вуглеводів і 5-10% жиру.

Solein, за словами Вайнікка, можна додавати в процесі приготування хліба або напоїв, використовувати як альтернативу м'яса в вегетаріанських бюргерах й інших стравах, або додавати в БАДи.

З 2017 року в стартап Solar Foods інвестували € 2 млн. Проект працює в експериментальному режимі і виробляє 1 кілограм порошку в день. На ринок, за планом Паси Вайнікка, компанія Solar Foods вийде до 2021 року. У роздробі ціна Solein складе від € 7 до € 10 за кілограм.