Новини
Суспільство
Культура

Хто став цьогорічним лауреатом Шевченківської премії та чому голова Комітету подав у відставку?

Довкола української премії спалахнув скандал.

Хто став цьогорічним лауреатом Шевченківської премії та чому голова Комітету подав у відставку? - зображення

Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка назвав імена лауреатів 2023 року. Про це йдеться в днями опублікованій заяві Комітету.

"За результатами конкурсу Комітет вчасно підготував і вніс Президентові України подання про присудження Національної премії та проєкт відповідного Указу Президента України", ‒

Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка

Переможців визначили в п'яти номінаціях: "Література", "Публіцистика, журналістика", "Літературознавство і мистецтвознавство", "Музичне мистецтво", "Кіномистецтво".

Отже, лауреатами стали:

  • Катерина Калитко, поетеса – за книгу поезій "Орден мовчальниць"

  • Тарас Компаніченко, Максим Бережнюк, Северин Данилейко, Ярослав Крисько, Сергій Охрімчук, виконавці гурту "Хорея Козацька" – за аудіоальбом "Пісні Української революції"

  • Михайло Назаренко, літературознавець – за книгу "Крім "Кобзаря". Антологія української літератури. 1792-1883" у двох частинах

  • Віталій Портников, журналіст і політичний коментатор, оглядач Радіо Свобода і Крим.Реалії – за публіцистичні статті та виступи останніх років

  • Ірина Цілик, режисерка – за документальний фільм "Земля блакитна, ніби апельсин".

Таким чином, у номінаціях "Театральне мистецтво" та "Візуальні мистецтва" переможців поки не оголосили.

Також зазначимо, що наразі на сайті президента відповідний указ відсутній, проте це не єдине, що викликає подив, щодо цьогорічної премії.

Чому ж розгорівся скандал довколо цьогорічної премії?

Голова Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка Юрій Макаров пішов у відставку з посади. Про своє рішення він повідомив у ніч на 13 березня у Facebook.

За словами Макарова, його рішення пов’язане зі скандалом довкола оголошення переможців цьогорічної Шевченківської премії та його ідеї про створення додаткових нагород для творів, написаних у 2022 році "про війну та на війні".

"На жаль, бажання віддати шану тим митцям, які піднімають українську культуру на принципово новий рівень, залучають до неї наших героїчних вояків і мешканців звільнених територій, просувають країну в світі, наштовхнулося на агресивне нерозуміння. Чимало шанованих представників мистецької спільноти й небайдужих громадян сприйняли цей крок як політичну спекуляцію, намагання влади призначити "своїх" висуванців або применшити вагу вже визначених лавреатів. Мої спроби пояснити своє бачення, відкоментувати реальний хід подій ба навіть виправдовуватися, чого я страшенно не люблю, не було почуто. Активна частина суспільства переконана, що я виконую чиєсь замовлення, "відпрацьовую", "прогинаюся" і т. ін. Для мене це новий досвід, який я не хотів би пережити знову",

голова Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка Юрій Макаров

Він також зазначив, що колеги не підтримали його пропозицію та вважають, що вона підірве довіру до найвищої державної нагороди.

"Висловлюючи свою повагу й вдячність колегам, з якими ми плідно працювали останніх чотири роки, змушений зазначити, що категорично не погоджуюся з ними. Тим не менше, оскільки я мимоволі виступив "збудником" нікому не потрібних конфліктів у команді й, на жаль, значно ширше, обурення небайдужих громадян, після довгих роздумів не бачу іншого виходу, як скласти з себе повноваження голови й члена Комітету з національної премії імені Тараса Шевченка", –

голова Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка Юрій Макаров

Нагадаємо, в січні стало відомо, що Шевченківський комітет визначився з фіналістами 2023 року. До третього туру конкурсу ввійшли 18 фіналістів.


Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.