21.03.2019
Марічка Левчук 0
В Україні працюють над законопроектом, який дозволить оновити житловий фонд у країні, позбувшись старих, непридатних для життя будинків.
ФАКТ. У Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства планують масштабну реконструкцію старого житла в Україні. За словами заступника глави Мінрегіонбуду Льва Парцхаладзе, зараз в Україні застаріло близько 50% житлового фонду. У відомстві готують законопроект, який допоможе поліпшити ситуацію. Серед іншого, документ буде містити норми для знесення старих будівель.
НАВІЩО? Як відомо, у кожного типу житла є свій «термін придатності». Наприклад, бетонні фундаменти, зведені за часів СРСР, повинні служити близько 150 років, а термін експлуатації панельних хрущовок – взагалі 50 років, і тому всі такі будинки давно потребують капітального ремонту або повинні бути знесені.
ЩО ПРОПОНУЮТЬ? Документ вводить нові правила для реконструкції та знесення житла. За чинним законодавством, для проведення реконструкції була потрібна згода 100% мешканців будинку, що робило реалізацію програми практично неможливою. За новим законом досить буде згоди 75% мешканців. В документ внесли заборону на забудову парків і рекреаційних зон. У невеликих містах планують також обмежити поверховість будинків – в містах до 50 тис. населення дозволять зводити будівлі не вище за три поверхи, а в містах до 100 тис. – не вище дев’яти поверхів.
ЯК ЦЕ БУДЕ? За словами Парцхаладзе, зараз триває обговорення процесу реновації житла і його фінансування. Наприклад, треба буде розв’язати, що має бути спочатку – відселення мешканців з будинку чи будівництво нового житла для них. Фінансування програми хочуть проводити за кошти місцевих бюджетів або шукати інвесторів.
Відзначимо, що оновлення житла відбуватиметься за двома сценаріями: реконструкція або знесення. Реконструкцію проводитимуть там, де можливо замінити зношені інженерні системи. Знесення проводитимуть там, де необхідно повністю міняти інженерну і соціальну інфраструктури.
КОЛИ? Якщо закон схвалять, він почне працювати не раніше ніж через два-три роки. А власне реконструкції і зноси почнуться ще через рік.
Проблема застарілого житлового фонду властива не тільки Україні. У різний час з нею стикалися в усіх європейських країнах. Кожна вирішувала проблему по-своєму. Наприклад, в Німеччині будинки масово утеплювали, але мешканців при цьому не відселяли з квартир. У Польщі житло також утеплили і надали йому сучасного вигляду. Україна зайнялася вирішенням цього питання з запізненням, оскільки вже зараз близько 7,5% житла є непридатним для життя. Якщо закон схвалять, то українці, які проживають у старих будинках, отримають шанс поліпшити свої житлові умови.
Джерело: https://uk.etcetera.media
Фото з відкритого доступу