Новини
Україна
Новини Київської області

"Хліб не шліть, а краще табак": "НепрOSTі листи" вручили жителям Переяславщини


28 вересня, в рамках архівно-музейного проекту Державного архіву Київської області "НепрOSTі листи – пошук адресатів" в Гланишівському будинку культури відбувся захід пам’яті – вручення листів (точніше – копій) остарбайтерів з Гланишева їхнім рідним та близьким, які були написані 75 років тому, але так і не потрапили до села. Загалом у фондах обласного архіву було відшукано 69 листів, які адресовані гланишівцям. 

У роки Другої світової війни із Гланишева на примусові роботи в німецькі міста Хемніц та Данциг було вивезено близько 30 дівчат та більше десяти хлопців. Вони вже всі, окрім Коваленко Марії Павлівни, відійшли у потойбічне життя. Тож нині лише 92-річна бабуся у Гланишеві є єдиною живою очевидицею тих страшних подій.

Цікаво, що німецькі бранці у своїх листах найчастіше просили прислати їм тютюн, адже його вони потім міняли на гроші чи речі.

 "Їсти є що, ходить є в чому. Всього накупила за табак. То оце думаю сестриці вислать посилку: ботинки, піджак і чулок пар п’ять, бо в нас то є все. Уже другий рік не бачу вас. Якщо можна, то вишліть ще табаку", - писала своїм рідним жителька села Гланишево.

Іще один приклад:  "Вийшли в поле висадки жать. Пішов великий дощ, то після обіду дома. Одержала від вас табак, картошку, нитки. За табак вторгувала грошей, виміняла маргарину і хліба. Хліб не шліть, а краще табак. За гроші з табаку хочу купити жакет або пальто. Торбинок вислати не можу, бо посилки не йдуть на Україну".

Зазначимо, що пошуками листів активно займалася сільський голова Гланишева Світлана Кондратенко, рідні якої також були підневільними працівниками німців у період Другої світової війни. Вона разом із начальником архівного відділу РДА Оленою Розовик та секретарем Гланишівської сільради Валентиною Трухан й провела цей захід пам’яті.

За інформацією "Переяслав Сіті"