Новини
Екологія
Вода
За кордоном

Гігантський айсберг подолав більше 1000 кілометрів і впевнено рухається далі


Три роки тому один з найбільших нині знаних айсбергів відірвався від материкової частини Антарктиди. Наразі нові знімки, зроблені радіолокаційним супутником Sentinel-1 Європейського космічного агентства, показали, що айсберг подолав більше 1 000 км і залишився відносно цілим.

Фото: NASA

Про це повідомляє видання New Аtlas.

Айсберг відколовся від Антарктиди не відразу – вчені роками спостерігали, як розростався розлом на поверхні шельфового льодовика Ларсена. Остаточно відокремившись, айсберг, названий А-68, виявився одним з найбільших за всю історію. Його площа склала близько 6 000 кв. км, а товщина – кілька сотень метрів.

Протягом першого року айсберг майже не дрейфував, опинившись на мілині. За цей час він втратив невеликий шматок льоду, який отримав назву А-68В. Оригінальний айсберг був перейменований в А-68А.

У лютому 2019 року A-68A нарешті вибрався у відкриті води і почав дрейфувати на північ, уздовж Антарктичного півострова. У квітні 2020 року він втратив ще один шматок, який отримав назву A-68C. Після цього швидкість переміщення айсберга збільшилася, і він пройшов край Антарктичного півострова, піднявшись до Південних Оркнейських островів.

Фото: ESA

Наразі ж, станом на липень, айсберг подолав вже 1050 км з моменту відділення від шельфового льодовика Ларсена. Тепер, коли айсберг заглибився в більш бурхливі і теплі води, очікується, що він почне розпадатися трохи швидше.

Довідково. Найбільшим з коли-небудь бачених айсбергів в наші часи залишається айсберг В15, який відколовся від шельфового льодовика Росса в 2000 році і мав площу в 11 тис. кв. км.

Нагадаємо, згідно з останніми дослідженнями, Антарктида ще досі випромінює радіоактивний хлор після випробувань ядерної зброї.