Новини
Екологія
Новини світу

Генетично модифіковані комарі вийшли з-під контролю: комах випадково зробили витривалішими


У Бразилії намагалися знищити лихоманкових комарів, але зробили їх тільки витривалішими. Популяція Aedes aegypti не лише вижила, але розширила свій ареал проживання.

Aedes aegypti – вид двокрилих комах з сімейства комарів, який є переносником лихоманки денге, чикунгунья, жовтої лихоманки, вірусу Зика та деяких інших захворювань.

Кілька років тому компанія Oxitec почала боротьбу з небезпечними комахами. Вченими був розроблений штам трансгенно модифікованих комарів Aedes aegypti, що містить домінантний летальний ген. Протягом 27 місяців близько 450 тисяч самців цього штаму випускали щотижня в муніципалітеті Жакобіна. За задумом вчених, спаровування самок із зараженими самцями мало призводити до появи нежиттєздатного потомства. У перші місяці експерименту їх надії виправдовувалися. Популяція Aedes aegypti скоротилася, але вже через 18 місяців повернулася до колишніх показників.

Вчені відзначають, що самки, швидше за все, навчилися ідентифікувати самців зі зміненим ДНК і не спаровуватися з ними. Поки не ясно, яким чином зміна ДНК вплине на подальшу долю виду Aedes aegypti. Проте відомо, що ці комахи, які використовуються в лабораторії, тепер змішалися з бразильськими комахами, щоб стати стійкою популяцією, яка може зберігатися в навколишньому середовищі протягом більш тривалого періоду часу. Вчені відзначають, що вже зараз деякі комарі в регіоні стали витривалішими.

Більш того, минулого тижня небезпечні комахи вперше в історії були помічені в штаті Небраска (США). Вчені не можуть відповісти на питання, як комахи потрапили в місце, де раніше не мешкали.

Тож випробування Oxitec призвели до ситуації, яка в значній мірі вийшла з-під контролю. Компанія випустила своїх запатентованих комах, хоча раніше було відомо, що деякі комахи можуть вижити в навколишньому середовищі. Проте очікування їх інвесторів були важливіші, ніж захист здоров'я і навколишнього середовища. На думку експертів, цей інцидент повинен мати наслідки для подальшого застосування генної інженерії. Запобігання поширенню генно-інженерних організмів в природних популяціях має стати пріоритетом.

Та попри це, кілька дослідних інститутів вже заявили про плани, щодо створення генетично модифікованих дерев, бджіл, коралів, кількох видів комах та інших організми, які можуть поширюватися в природних популяціях. Експерти наголошують, що довгострокові наслідки таких випробувань непередбачувані, адже ненавмисні наслідки можуть порушити або зруйнувати екосистеми і призвести до зникнення інших видів. Тому Testbiotech пропонує ввести нові критерії для оцінки ризику генетично модифікованих організмів, щоб запобігти їх безконтрольне поширення в навколишнє середовище.