Анонси
Культура
Події
Новини світу
Україна-суспільство

Гадяцька унія 1658 року стане темою обговорення істориків в Харкові


Наступного тижня у Харкові відбудеться важливий академічний форум: Міжнародний круглий стіл "Гадяцька унія і її місце в історії польсько-українських відносин". Подію організовано за підтримки Генерального консульства Республіки Польща у Харкові та Центру дослідження і популяризації польської спадщини на Слобожанщині.

Гадяцька унія 1658 року – угода, що пропонувала реальний шлях подолання соціально-політичних протиріч між Варшавою і Чигирином та створювала передумови для їх порозуміння в межах оновленої Речі Посполитої Трьох Народів. Концепція Великого князівства Руського, яка була ключовим пунктом Гадяцького проекту, стала органічним етапом у ґенезі політичної свідомості козацької еліти і справила потужний вплив на подальший розвиток української політико-правової думки. Водночас спроби реалізувати Гадяцьку угоду унаочнили низку проблем, які серйозно впливатимуть на внутрішньополітичну ситуацію в Україні в останній третині XVII ст. – на початку XVIII ст.

Яке місце посідала Гетьманщина в політиці Речі Посполитої 1650-1660-х рр. (і в системі міжнародних відносин у Центрально-Східній Європі загалом)?

Наскільки боротьба за владу серед козацької верхівки в 1658 р. вплинула на ґенезу Гадяцької унії?

Чи був тоді взагалі шанс реалізувати її з огляду на багатолітню польсько-українську війну і початок Руїни?

Наскільки широке відображення знайшла Гадяцька унія в польській, українській і російській історіографії та чим зумовлюється специфіка національних наративів про це історичне явище?

Яку реакцію викликала Гадяцька угода на сусідніх із Гетьманщиною теренах? 

Відповідь на ці та інші питання спробують дати учасники круглого столу – українські, польські та російські історики.

2019 10 03 kharkiv 1

Програма наукових виступів:

ТЕМАТИЧНА ПАНЕЛЬ 1  Гадяцький договір на тлі політичних процесів у Центрально-Східній Європі (модератор – Владислав Яценко

Dr. Piotr Kroll (Instytut Historyczny, Uniwersytet Warszawski, Rzeczpospolita Polska) Hetmanat kozacki w polityce Rzeczypospolitej lat 50. i 60. XVII wieku

Віктор Горобець (д.і.н., завідувач сектору соціальної історії Інституту історії України НАНУ, Київ, Україна) Чи мала шанси угода стати унією? Гадяцький договір 1658 р. у структурі внутрішньо- та зовнішньополітичних викликів і загроз.

Татьяна Таирова (д.и.н., профессор Института истории Санкт-Петербургского государственного университета, Российская Федерация)Иван Выговский в борьбе за власть в 1658 г.Дискусія. 

ТЕМАТИЧНА ПАНЕЛЬ 2  Історіографічні рефлексії і географічний контекст Гадяцького договору (модератор – Сергій Сєряков

Тетяна Лобода (к.і.н., незалежний дослідник, Київ, Україна) Гадяцький договір 1658 р. в сучасній українській історіографії

Владислав Яценко (к.і.н., Голова історичної секції Харківського історико-філологічного товариства, Харків, Україна) Кілька зауваг щодо висвітлення Гадяцької унії в дослідженнях сучасних російських істориків

Володимир Маслійчук (к.і.н., викладач Національного університету «Києво-Могилянська академія», Київ, Україна) Умови "колонізацій": Прикордоння на час укладання Гадяцьких пактів.

Гадяцька угода між Військом Запорозьким і Річчю Посполитою, що визначала правовий статус українських земель як Князівства Руського у складі Речі Посполитої Трьох Народів. 16 вересня 1658 р.

Фейсбук-подія Гадяцька унія і її місце в історії польсько-українських відносин

Більше про захід читайте за посиланням: http://www.historians.in.ua/index.php/en/ogoloshennya/2671-mizhnarodnij-kruglij-stil-gadyatska-uniya-ta-jiji-mistse-v-istoriji-polsko-ukrajinskikh-vidnosin-kharkiv-11-zhovtnya-2019-r?fbclid=iwar3s_tiib4b65hwv_-gjqkd2vh-7xpo8zxv7cvikprquglxw6jynicvksue

Довідка:

Гадяцька унія (Гадяцькі пакти) – українсько-польська мирна угода, підписана 16(06) вересня 1658 р., після тривалих переговорів на козацькій раді неподалік міста Гадяч (нинішній районний центр Полтавщини) гетьманом Іваном Виговськимз урядом польського короля Яна II Казимира Ваза. На думку української дослідниці Наталії Яковенко “Ідеї Гадяцького трактату є яскравою памяткою політико-правової думки свого часу, що за умов реалізації справді б мали шанс утвердити майбутнє польсько-литовсько-білорусько-української спільноти і оновити Річ Посполиту через нові форми співжиття народів”.