Формальдегід у повітрі Києва: що змінилось за 20 років?
ЛУН Місто разом зі студентами Кафедри економічної та соціальної географії КНУ Шевченка дослідили дані, зібрані Центральною геофізичною обсерваторією імені Бориса Срезневського у Державному архіві матеріалів гідрометеорологічних спостережень ДСНС України, починаючи з 1999 року.
Про це йдеться у повідомленні misto.lun.ua.
На графіку, створеному на основі даних архіву, зображені середньомісячні концентрації формальдегіду у повітрі Києва, у кратності середньодобовим гранично допустимим концентраціям (ГДК). Цифри вертикальної осі позначають у скільки разів перевищені ГДК.
Центральна геофізична обсерваторія має 16 постів у різних районах, з яких повноцінно працюють 14. Лабораторія перевіряє повітря на 20 забруднюючих речовин. Одна з речовин, вміст якої у повітрі Києва останніми роками регулярно перевищує норму — формальдегід.
Фомальдегід подразнює верхні дихальні шляхи, очі, шкіру. Від перевищення концентрації може першити у горлі, виникають нежить, чхання, кашель, почервоніння очей, свербіж шкіри.
Згідно даних архіву, у червні 1999 року середньомісячна концентрація формальдегіду у повітрі Києва була у межах норми 0,4 ГДК. Від серпня 2006-го влітку норма завжди була перевищена. У липні 2019 показник був 3 ГДК, тобто перевищення у три рази. У серпні 2018-го — 5,7 гранично допустимих концентрацій.
Для довідки: Формальдегід - газ без кольору, але з різким запахом нових меблів в атмосферне повітря мегаполісів викидає передусім автотранспорт. Викидають формальдегід у повітря також деревообробні фабрики та хімічні виробництва.