Фастів прагне зберегти статус районного центру
В Україні очікується проведення реформи адміністративного-територіального устрою, у зв’язку з чим будуть збільшені райони, а самих районів стане менше.
Це передбачено розпорядженням Кабміну від 23.01.2019 р. №77-р «Про затвердження плану заходів з реалізації нового етапу реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні на 2019-2012 роки».
На даний час розроблено кілька варіантів нового адміністративно-територіального устрою на рівні Київської області. Зокрема одним із проєктів, підготовленим департаментом містобудування та архітектури Київської облдержадміністрації, передбачено створення на Київщині кількох великих районів: Ірпінського, Броварського, Переяслав-Хмельницького, Білоцерківського та Васильківського, до якого планують включити Фастів та сучасний Фастівський район.
Ця пропозиція від КОДА передана в Мінрегіонбуд, проте поки що вона не була підтримана.
А згідно з пропозиціями Мінрегіону, проєкт адміністративно-територіального устрою субрегіонального рівня Київської області передбачав 4 об’єднані райони : Білоцерківський з населенням 487,2 тис. осіб, Броварський з населенням — 435,9 тис осіб, Васильківський з населенням 435,8 тис. осіб та Ірпінський з населенням 358,8 тис. осіб.
Проте з такими проєктами адміністративно-територіального устрою не погоджуються чимало фастівчан і зокрема, депутати Фастівської міської ради, які звернулись з відповідним зверненням до Президента України, Верховної Ради, Кабміну, Київської облдержадміністрації.
На їхню думку запропоновані проєкти не в повній мірі враховують норми Директиви № 1059/2003 Європейського Парламенту і Ради «Про створення загальної класифікації територіальних одиниць для статистики (NUTS) від 26.05.2003 року та Методичних рекомендацій щодо критеріїв формування адмніністративно-територіальних одиниць районного рівня, розроблених Мінрегіоном та транспортної доступності центрів районів.
На думку фастівських депутатів, саме Фастів є перспективною точкою зростання на Київщині: місто є потужним залізничним вузлом, промисловим та культурним центром, а інфраструктура життєзабезпечення міста, існуючі адмінбудівлі, освітні та лікувальні заклади мають достатній потенціал, необхідний для повноцінної роботи адміністративного центру районного рівня.
Як зазначають у зверненні до керівництва держави фастівські депутати, у 60-кілометровій зоні доступності Фастова проживає понад 200 тисяч осіб, що цілком відповідає вимогам до районного центру.
Нагадаємо, згідно запланованої реформи самоврядування, основні питання відтепер будуть вирішуватись в об’єднаних територіальних громадах.
А у нових районів, на думку експертів, будуть дещо інші функції:
- Нагляд за дотриманням Конституції та законів прийнятих рішень ОМС.
- Координація діяльності терпідрозділів ЦОВВ у межах району.
- Місцева екологічна політика.
- Розробка та супровід інфраструктурних проектів районного значення, погодження проектів Державного фонду регіонального розвитку.
Проте цей список не остаточний, і після консультацій з представниками громад, районів та областей може змінитися.