Телепроєкти
Факти проти слів

Факти проти слів. Генплан міста Ірпінь


Забудова приватного сектора, морський порт і газета з тиражем більшим, ніж населення міста, яку ніхто в очі не бачив. Що об’єднує ці, на перший погляд, непоєднувані поняття? Те, що влада говорить одне, а документи — зовсім інше. Те, що це — звичайна ситуація для Ірпеня. Спростування популістичних заяв секретаря міськради Анастасії Попсуй (змінила прізвище на Заблоцька), головного архітектора Михайла Сапона і колишнього очільника міста Володимира Карплюка, документальні підтвердження та аналіз оновленого Генплану Ірпеня — у новому випуску програми “Факти проти слів”.

Наприкінці 2018 року Ірпінська міська рада та забудовники приймали оновлений Генеральний план міста Ірпінь. Сергій Гапон аналізує весь процес затвердження оновленого Генерального плану, показує, як це відбувалося фактично та як повинно відбуватися. Як завжди, свої слова, на противагу популістичним заявам посадових осіб міськради, зокрема секретаря Анастасії Попсуй, головного архітектора Михайла Сапона, а також колишнього очільника міста Володимира Карплюка і провладних засобів масової інформації, юрист підкріплює документами та офіційною інформацією, зібраною як ним особисто, так і громадськістю.

Починає з аналізу проведення так званих громадських слухань, які, як стверджує влада, проведені 30 листопада 2018 року в актовому залі Ірпінської міської ради. Про громадські слухання, а також про громадські обговорення, які їм передували, людям стало відомо тільки пізно ввечері 29 листопада 2018 року. Факти порушення порядку оприлюднення проекту оновленого Генерального плану та повідомлення про громадське обговорення та слухання зафіксовані громадськістю.

У зв'язку з цим громада почала масово почала подавати протести, і станом на 19 грудня 2018 року (дата затвердження оновленого Генерального плану), згідно з офіційною інформацією Ірпінської міської ради, за підписом керуючого справами Дмитра Негреши подано 973 протести. Натомість згідно з протоколом проведення громадських слухань участь у них взяли 345 осіб (не потрібно бути математиком, щоб вирахувати різницю).

Крім того, стало відомо, що мешканці міста Ірпінь, які подавали протести до міськради, почали отримувати відповіді за результатами їх розгляду. Всі вони мають однаковий зміст. Сергій Гапон також отримав відповідь на свій протест. У ньому йому дякують за активну громадську позицію щодо розвитку міста. Як і очікувалося, всі протести громадськості просто проігноровані, зазначено, що все у відповідності до вимог чинного законодавства, без належного обґрунтування.   

Проте Анастасія Попсуй у програмі “Тема дня” на “Центральному каналі” 21 листопада 2018 року впевнено заявила, що на громадських слуханнях було більше 1000 людей, які підтримали зміни до Генерального плану.

Звідки тимчасово виконуюча обов'язки міського голови взяла ці цифри, сказати важко. Оскільки, як Сергію та Київському окружному адміністративному суду повідомив представник Ірпінської міської ради: “Кількість зареєстрованих громадян (345 осіб) відповідає кількості можливого перебування громадян в актовому залі Ірпінської міської ради”.

І якщо з оприлюдненням повідомлення про громадське обговорення та громадські слухання на офіційному сайті все зрозуміло, варто зупинитися на оприлюднені зазначеної інформації у друкованих засобах масової інформації. Так, у пункті 5 розпорядження за підписом тимчасово виконуючої обов'язки міського голови Анастасії Попсуй “Про ініціювання та заходи з підготовки загальноміських громадських слухань”, який, до речі, до цього часу у порушення вимог Законів України “Про місцеве самоврядування в Україні” та “Про доступ до публічної інформації”, не опублікований за офіційному сайті Ірпінської міської ради, чітко визначено, що інформаційні повідомлення про організацію та проведення громадських слухань та відповідні матеріали мають розміщуватись на офіційному веб-сайті та в офіційному друкованому виданні Ірпінської міської ради Київської області. У ст. 3 «Положення про громадські слухання в місті Ірпінь» чітко зазначено, що вся інформація щодо громадських слухань та матеріали обов'язково розповсюджується в комунальних ЗМІ.

На момент, коли відбувалися зазначені події, комунальним засобом масової інформації був “Ірпінський вісник”. Громада не виключала, що не всі виписують місцеву газету “Ірпінський вісник”, та відповідно могли пропустити факт публікації цієї суспільно важливої інформації. У зв'язку із зазначеним представники громади у кількості 4-х осіб дослідили всі публікації в газеті “Ірпінський вісник” за період із 06 липня 2018 року (№ 27 (2876)) по 29 листопада 2018 року (№ 48 (2898)), про що було складено відповідні акти. Як і очікувалось, жодна інформація про громадські обговорення та громадські слухання оновленого Генерального плану там не публікувалася.

Знову ж таки від Анастасії Попсуй  у програмі “Тема дня” на “Центральному каналі” 21 грудня 2018 року ми дізналися, що ця інформація публікувалася у кількох друкованих виданнях та розповсюджувалася по всьому місту, їх тираж був більше ніж населення міста. Зокрема, у газеті “Про Ірпінь”.

Про факт публікації зазначеної інформації в спецвипуску газети “Про Ірпінь” від 26 жовтня 2018 року поінформував Сергія та адміністративний суд і представник міськради (копія чи екземпляр зазначеної газети, усупереч вимогам Кодексу адміністративного судочинства України йому як позивачу по справі надані не були).

У зв'язку із зазначеним Сергій Гапон звертає увагу на наступне:

        1. Газета “Про Ірпінь” не є офіційним виданням та комунальним виданням.

        2. Міфічний спецвипуск газети “Про Ірпінь” від 26 жовтня 2018 року бачили тільки посадовці міськради і ретельно її ховають.

Сподіваючись, що редакція газети “Про Ірпінь” виконала вимоги Закону України “Про обов'язковий примірник документів” та постанови Кабінету Міністрів України від 10.05.2002 року № 608 “Про порядок доставляння обов'язкових примірників документів” та направила обов'язковий примірник до загальнонаціональних бібліотек, і щоб дізнатися про існування міфічного спецвипуску газети, на яку посилаються, Сергій направив відповідні запити.

Державний комітет телебачення і радіомовлення України, Державна наукова установа “Книжкова палата України імені Івана Федорова”, Національна бібліотека України імені В.І.Вернадського, Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого повідомили, що  примірник спецвипуску газети “Про Ірпінь” від 26.10, про який тільки говорять, а не показують, не надходив.

Щоб ви розуміли, що таке газета “Про Ірпінь”, Сергій показує один із спецвипусків, який розповсюджувався на території м. Ірпінь. Як видно, єдиною метою цієї, так би мовити, газети, є розповсюдження інформації, яка, м'яко кажучи, не відповідає дійсності, а простіше — «поливає брудом» всіх, хто не згоден з політикою колишнього очільника міста Володимира Карплюка.

Пізніше Сергію нарешті вдалося отримати фото міфічної газети “Про Ірпінь”, примірника, щоправда, не знайшли. І відразу стало зрозуміло, що тимчасова очільниця міста знову донесла до відома громадськості неправдиву інформацію. А саме, як виявилося, тираж газети — всього-навсього 1000 екземплярів, що значно менше, ніж населення міста.

До речі, Анастасія Попсуй знову злукавила, коли говорила, що в цій газеті було опубліковано всі матеріали (повідомлення про громадські обговорення та слухання, а також проект оновленого Генерального плану), адже там є лише невеличка замітка про дату та місце проведення громадських слухань. Жодного слова про громадські обговорення. І, що не дивно, проект оновленого Генерального плану не опубліковано.

Що цікаво, головним редактором та відповідальним за випуск цієї газети зазначений всім відомий Петро Щербина, а віддруковано випуск в рекламній агенції, власником якої є на сьогодні вже колишня дружина Володимира Карплюка Лариса Карплюк.

Повернемося до сесії, на якій затверджувався оновлений Генеральний план. Вона визначна тим, що було задіяно безпрецедентну кількість так званих тітушок. Цього навіть не заперечувала тимчасово виконуюча обов'язки міського голови Анастасія Попсуй. За її словами, були виламані бокові двері і тітушки запускалися до зали, але міська рада нічого зробити не змогла.

Для того, щоб чітко розібратися, хто ж запускав тітушок, Сергій радить задуматися над наступним. Якщо міська влада тут ні до чого, то чому муніципальна варта, яка фінансується за наші з вами кошти, замість того щоб звільнити міську раду від осіб, які туди незаконно проникли, всю увагу зосередила на тому, щоб не пустити громадськість через центральний вхід до міськради після початку робочого дня?

Стосовно процедури прийняття рішення, яким затверджено оновлений Генеральний план міста, необхідно зазначити наступне. Відповідно до ст. 15 Закону України “Про доступ до публічної інформації” проекти рішень органів місцевого самоврядування повинні бути оприлюднені не пізніше, ніж за 20 робочих днів до дати їх розгляду. У порушення вказаних вимог проект рішення про затвердження містобудівної документації — оновленого Генерального плану міста Ірпінь не оприлюднено навіть на станом на 21 січня 2019 року. Проект рішення, який надавався депутатам напередодні голосування, зовсім не відповідає проекту, винесеному на розгляд депутатів. Необхідно звернути увагу на наступне. Відповідно до положень Закону України “Про доступ до публічної інформації” рішення повинні бути опубліковані не пізніше 5 робочих днів з дня їх прийняття. Провладний ЗМІ, а саме сайт “Правда Ірпеня” відрапортував, що оновлений Генеральний план опубліковано протягом 7 робочих днів та надано посилання, за яким можна з ним ознайомитися. Анастасія Попсуй чомусь у публікації на сайті “Правда Ірпеня” вводить нас в оману, розповідаючи, що рішення з матеріалами повинно бути опубліковано протягом 20 днів, хоча законом надається не більше 5 днів.

На сайті Ірпінської міської ради опубліковано оновлений Генеральний план Ірпеня. Відповідно до Регламенту роботи Ірпінської міської ради зроблено це протягом 7 робочих днів. Перейшовши за вказаним посиланням, можемо переконатися, що станом на 21 січня 2019 року Пояснювальна записка до Оновленого Генерального плану не оприлюднена (можливо, ще не змогли прибрати з нього морський порт та морське узбережжя).

І насамкінець зупинимося на самому оновленому Генеральному плані. Повний аналіз Оновленого Генерального плану — це тема для окремої передачі, але на деяких питаннях не можемо не зупинитися.

І Володимир Карплюк, і Анастасія Попсуй постійно розповідають, як вони захистили 15 га земель лісогосподарського призначення.  Про це в унісон з ним повторюють провладні ЗМІ, зокрема «Правда Ірпеня».

Йдеться про територію, яка розташована на в’їзді в місто біля Ірпіньводоканалу. Це – трикутник між Соборною та Університетською. А також лісова зона, що знаходиться праворуч, якщо рухатися до центру від кільця до перших існуючих житлових будинків.

Проте насправді цю земельну ділянку захистила прокуратура. А от під заявою про зміну цільового призначення та форми власності зазначеної земельної ділянки стоїть саме підпис Володимира Карплюка. І саме Ірпінська міська рада подавала апеляцію та касацію на рішення адміністративного суду.

Крім цього, проектом оновленого Генерального плану, який був опублікований 29 листопада 2018 року, передбачалася тотальна забудова приватного сектору. Багато мешканців приватного сектору зі здивуванням дізналися, що територія, де вони протягом тривалого часу проживають, зарезервована під багатоповерхову житлову забудову. Після того як вказане стало відомо широкому загалу, посадовці, як діючі, так і колишні почали активно виправдовуватися та запевняти, що приватному сектору нічого не загрожує. Навіть надали депутатам проект рішення, де зазначалося, що весь приватний сектор виводиться із багатоповерхової забудови. Але на голосування було винесено зовсім інше рішення.

Фактично з перспективної багатоповерхової забудови виключили лише частину приватного сектору, а іншу частину помітили трішки іншим кольором, щоб не так кидалося в очі. Зокрема, під багатоповерхову забудову відводиться територія приватного сектору обмежена вулицями Мінеральна, Щаслива, Українська та Соборна (саме там вже встиг викупити ряд земельних ділянок бізнес-партнер Володимира Карплюка Антон Мирончук). Також під забудову планується пустити приватний сектор по вул. 8-го Березня, Нігояна, Тургенівська, Центральна, Котляревського, Лесі Українки, Полтавська, 6 лінія та ін.

Так, забудовники відмовилися від частини приватного сектору, який вони планувати забудувати. Натомість в затвердженому Оновленому Генеральному плані територія колишнього ВАТ “Перемога” передбачена під багатоповерхову забудову, а це десь близько 40 га. Що цікаво, в опублікованому проекті оновленого Генплану ця територія не передбачалася під багатоквартирну забудову.

І звичайно ж, у планах забудовного кола колишнього очільника міста Володимира Карплюка — тотальна забудова заплавних земель річки Ірпінь. Основні аргументи: що все розподілено до нас, ми нічого виділяти не можемо.

У зв'язку із вказаним хочеться звернути увагу, що ніхто не говорить про виділення земель у власніть чи користування саме Ірпінською міською радою. На сьогодні цільове призначення вказаних земель — особливо цінні землі для сільськогосподасрького використання. Прийнявши Оновлений Генеральний план, створено підґрунтя для забудови вказаних земель. Анастасія Попсуй вважає, що там промисловий торф, який «випускає нітрати» і вести там сільськогосподарську діяльність не можна. Але слова залишаються словами та не підтверджені жодним експертними висновками.

Вчергове Сергій звертає увагу, що заплавні землі річки Ірпінь знаходяться за межами населеного пункту, що вже підтверджено рішеннями судів, які набрали законної сили. Зокрема, рішенням апеляційного господарського суду, де чітко зазначено, що землі, де побудовано ЖК “Єсенін”, знаходяться за межами міста, а Оновленим Генеральним планом вони введені в межі міста. Фактично Ірпінська міська рада привласнила собі повноваження Верховної Ради України, адже тільки вищий законодавчий орган нашої держави має право змінювати межі населених пунктів.

Не міг не знати про те, що заплавні землі річки Ірпінь за межами населеного пункту і депутат Ірпінської міської ради Юрій Денисенко, який проголосував за затвердження оновленого Генерального плану. Саме він, займаючи посаду заступника голови Київської обласної державної адміністрації, намагався змінити цільове призначення сільськогосподарських земель в заплаві річки Ірпінь (район Романівки) під котеджну забудову. Він підписував розпорядження про розробку детального плану території, де було чітко зазначено, що ці землі знаходяться за межами населеного пункту. Тоді йому не вдалося це зробити. Більше того, забудова заплавних земель річки Ірпінь згідно з науково-експертним висновком може призвести до екологічної катастрофи.