Новини Київської області
Технології

Facebook вперше розшифрував думки людини в режимі online


Інженери підрозділу Facebook Reality Labs та вчені Каліфорнійського університету Сан-Франциско вперше розшифрували активність людського мозку і перевели думки в письмову мову практично без затримок. Текст дослідження опублікований в журналі Nature Communications.

Facebook вперше розшифрував думки людини в режимі online

У багатьох людей немає проблем з тим, щоб висловлювати свої думки. Однак пацієнти, які перенесли інсульт, травми головного мозку або захворювання спинного мозку, зараз практично не мають такої можливості.

Спеціальний підрозділ Facebook Reality Labs займається розробкою інтерфейсу «мозок - комп'ютер» (brain - computer interface - BCI) з 2017 року. У майбутньому ця технологія може застосовуватися для створення неінвазивних пристроїв, що дозволяють людям друкувати текст, навіть не вимовляючи його вголос.

Інтерфейс BCI з'явився на базі розробок вчених з Каліфорнійського університету, які ще на початку 2019 року навчилися синтезувати людську мову з думок. Головним недоліком їх технології був тривалий період розшифрування цих даних, тоді на це йшло кілька тижнів. Інженери Facebook додали до цього інтерфейсу технологічні потужності компанії.

У випробуваннях брали участь добровольці з епілепсією. Електроди зчитували активність їхнього мозку, задаючи їм питання, починаючи з «Як ви себе почуваєте», закінчуючи «Як тобі твоя кімната» або «Яка музика тобі подобається». Їм необхідно було дати один з 24 заздалегідь визначених відповідей, а нейромережа у цей час зчитувала активність їхнього мозку.

Facebook вперше розшифрував думки людини в режимі online

У кінці випробувань алгоритм навчився визначати відповідь людини тільки за активністю мозку. В результаті штучний інтелект міг з точністю визначати питання та відповіді з ймовірністю в 76% і 61% відповідно.

Зараз у нейромережі є недоліки - вона може працювати тільки в рамках словникового запасу, який був занесений до неї для проведення цього експерименту. Однак вчені називають ці досліди медичним проривом і збираються найближчим часом провести нові випробування, розширивши компетенції нейромережі.

Використання алгоритмів дозволило людині в п'ять разів швидше доносити свої думки. Фахівці Facebook відзначають, що в подальшому технологією зможуть скористатися і повністю здорові люди, наприклад, для прискорення друку тексту.