Експерти б’ють на сполох: у косметичних засобах знайшли небезпечний мікропластік
В уявленні більшості людей проблема пластика пов'язана з використанням, пакетів, пляшок – і це, дійсно, так (пакети і пляшки становлять 80% відходів), проте не менш шкідливий невидимий оку пластик, що міститься в побутових товарах та косметичних засобах, якими ми користуємося щодня.
Експерти Програми ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП) пропонують заглянути на полицю у власній ванній. Більшість людей навіть не підозрює, що шампуні, гелі, скраби, крема, лосьйони з блискітками, містять частинки мікропластіка, які не тільки шкодять природі, але можуть бути небезпечними для здоров'я людини.
Разом із водою ці частинки потрапляють в труби, адже вони настільки малі, що їх не можна відфільтрувати навіть на водоочисних станціях. Більше того мікропластик збирає на своїй поверхні бактерії і токсичні речовини. Потрапляючи в річки, а потім в моря, він привертає увагу морських мешканців, які сприймають його за їжу. Дрібні частинки блокують їх травний тракт, а проникаючи в рибу, наприклад, разом з нею можуть потім потрапити в організм людини.
Вплив мікропластіка на здоров'я людини поки ще недостатньо вивчений, зазначають експерти, але з огляду на те, скільки його знаходиться в одязі, їжі, воді і косметиці, можна припустити, що цей вплив вельми значний.
У ЮНЕП пропонують уважно вивчати інгредієнти, що входять до складу того чи іншого товару.
Ось чого потрібно побоюватися:
- Polyethylene (PE) – поліетілен
- Polymethyl methacrylate (PMMA) – поліметилметакрилат
- Nylon – нейлон або поліамід
- Polyethylene terephthalate (PET) – поліетилентерефталат
- Polypropylene (PP) – поліпропілен
Екологи з тривогою повідомляють, що за останні 20 років відбувається стрімке поширення мікропластіка і одноразових пластикових товарів. За їхніми даними, щороку в океани потрапляє вісім мільйонів тонн відходів – це якщо б кожну хвилину туди скидав свій вміст один сміттєвоз. І від 60 до 90% відходів, що засмічують береги, водойми і океанське дно складає пластик. За даними експертів, якщо не почати щось робити в результаті під загрозою опиняються 800 видів морської фауни, 15 з яких вже знаходяться на межі зникнення.