Культура
Події
Новини світу
Україна-суспільство
Київщина-суспільство
Культурний weekend. Київщина

Екскурсія стежками парку-музею "Давній Київ"


Команда "Розуміти Радянський Поділ" провела першу експериментальну екскурсію- прогулянку стежками парку-музею "Давній Київ" в рамках дослідження масштабного містобудівного проєкту, який частково був реалізований на схилах старого Києва у 1980-ті роки.

Екскурсія у пошуках парку-музею «Давній Київ», під час якої організатори і учасники шукали критичну історичність в київських пагорбах та урочищах відбулась 27 жовтня 2019 року. Маршрут починався біля входу у Дім Художника (Львівська площа 1-5) і фінішував на Подолі.

Радянське офіційне святкування 1500-ліття Києва та 1000-ліття Хрещення Русі запам'яталися містянам масштабними урочистими подіями та появою мандаринів в магазинах. Під час проведення подій місто тимчасово отримало першу категорію постачання продуктів, щоб не осоромитися перед візитом вищої номенклатури з Москви.

За словами Петра Толочка, який разом з Авраамом Мілецьким з початку 1970-х працював над проєктом парку-музею "Давній Київ", Щербицький вирішив відсвяткувати 1500-ліття Києва саме у 1982 році, стверджуючи, що потрібно встигнути зробити це "поки ми всі ще живі". Рішення погодило вище керівництво з Москви та почалася підготовка до свята. Про те, які архітектурні об'єкти мали урочисто відкрити у день, коли всі їли торти з фото йшлося під час експериментальної екскурсії прогулянки.

Тоді ж архітектор Авраам Мілецький (Київпроект) разом із командою археологів на чолі з Петром Толочком працювали над масштабним архітектурним перевтіленням центра міста.

Їхній основний задум стосувався створення прогулянкової зони на схилах Старокиївської гори, відомої нам сьогодні як Пейзажна алея.

На пагорбах планувалося також зведення Археологічного музею, будівлі Академії Наук УРСР та Дому дружби з іноземними країнами.

На прогулянці стежками проєкту «Парк-Музей Древний Киев» організатор екскурсії Максим Козлов міркував про тогочасний містобудівний контекст, який супроводжував підготовку до ювілеїв.

Як інтерпретація історичних подій давньоруського часу та референції до християнського минулого відобразились у тогочасному публічному просторі радянського Києва 1980-х.

Родзинкою екскурсії стала розповідь про реакції київських митців початку 1990-х на ці перетворення.

Особливістю екскурсії було розмірковування про невтілені амбітні плани тогочасних радянських архітекторів в контексті концепту парку-музею "Давнй Київ".

Як зазначили організатори, ця екскурсія покликана актуалізувати сучасне публічне обговорення і рефлексії щодо втілених та нереалізованих проєктів музеєфікації найдавнішої частини київських пагорбів, більш глибокого і системного осмислення тяглості уявлень про історичність і роль архітектури в її підтримці.

Гайд екскурсії доступний за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1erbrkwvDaWz1sFAdncyGnb2KKWu5ba-U/view?fbclid=IwAR3sm4UFlvUwsehZYqV2OJ0uDxPbqtSZWSL_IR9-piIOvqANDEH5maRTFsg

Фейсбук-подія Екскурсія у пошуках парку-музею «Давній Київ»

Довідка

Подія відбулась в рамках теми “Postcolonialism” як частина україно-німецького проєкту “Text and Teas”, покликаного знайти діалог щодо понять актуальних для сучасного суспільства. „MEET UP! Переможець пітчингу“ Meet up: Deutsch-Ukrainische Jugendbegegnungen Німецько-Українські зустрічі#meetup_evz