Новини
Новини Київської області
Суспільство
Україна-суспільство
Київщина-суспільство

Екс-студентка стала обличчям протесту проти домагань і насильства у вишах


Колишня студентка Київського національного університету імені Тараса Шевченка Клементина Квіндт наважилась розповісти про власний досвід сексуального домагання викладача, чим підняла хвилю палких дискусій. Як їй разом із однокурсницями, попри цькування, вдалося притягнути його до відповідальності вона поділилася з Reporters.

З січня 2019 року сексуальне насильство в українському кримінальному та кримінальному процесуальному кодексі трактують по-новому. Якщо раніше кримінальним злочином вважалось тільки фізичне згвалтування, то зараз це також «будь-які насильницькі дії сексуального характеру, які не пов’язані із проникненням в тіло іншої особи, без добровільної згоди». А це значить, що коли хтось, наприклад, хапає іншу людини без її згоди за сідниці, притискається до тіла, навіть якщо одягнений, обіймає чи доторкається, намагаючись зблизитися сексуально — це вже незаконно. Відповідальність за такі злочини, вчинені під час виконання «службового, професійного або громадського обов’язку», полягає у позбавленні волі від трьох до семи років. Якщо у справі фігурують неповнолітні — від 5 до 7 років позбавлення волі.

Домагання у вишах для багатьох – не новина, ось тільки раніше такого роду проблеми замовчували. Екс-студентку київського вишу як й інших першачків попереджали про викладача, що «полюбляє» молодих дівчат, студенти зі старших курсів, однак вони, у цьому не бачили великої проблеми.

«До дівчаток чіпляється і руки розпускає, але викладач хороший – оцінки ставить на халяву. Нормальна людина», – говорили Клементині на зустрічі зі студкором, коли вона прийшла на перший курс до інституту.

Проте коли дівчина сама стала «жертвою» насильства мовчати вона не стала. Про інциденти студентка повідомили керівництву майже одразу. Проте знадобилося півроку, щоб у виші визнали проблему, а разом з тим їй разом з іншими студентками довелось публічно розповісти про домагання та витримати жорстку критику з боку і студентів, і викладачів.

Наприкінці лютого викладача все ж таки звільнили з посади – рішення про це опублікували на сторінці університету. Комісія, яка розглядала ситуацію з домаганнями протягом декількох тижнів, зробила власні висновки. Вона визнала, що «деякі вчинки та вислови доцента не відповідають нормам етики науково-педагогічних працівників».

Дані, які зібрала комісія із ситуації з викладачем також передали в поліцію за запитом. Окрім цього, у виші обіцяють запровадити політику запобігання неетичній поведінці – у ректораті кажуть, що це буде одна лекція чи одне практичне заняття на першому курсі для всіх факультетів.