Новини
Україна
Новини Київської області
Суспільство
Традиції та прикмети
За кордоном

Два календарі -- одне Різдво


Нині 93% усіх християн світу святкують народження Ісуса Христа 25 грудня і лише 7% – 7 січня.

Сьогодні, 25 грудня, відзначається свято Різдва Христового за західним обрядом. За східним його святкуватимемо уже в наступному році, 7 січня. А тим часом це одна й та ж дата, тільки відзначається за різними календарями.

Власне, й день народження Ісуса Христа вважають умовною датою, не зазначеною в жодному історичному джерелі, окрім тих, які цю дату визначають.  Ані в Біблії, ані в жодному документі її не знайти. Дослідники намагалися встановити цю дату за низкою ознак, що містилися у Біблії чи інших документах – за астрономічними розрахунками, датами правління римських вельмож, часом першого перепису в Юдеї тощо.

Не збереглися й джерела, у яких ідеться про те, що у перші три сторіччя існувало була встановлена така дата, та й що вона взагалі святкувалася. Втім, деякі джерела говорять і про проби встановити цю дату у березні, квітні й травні.

За припущеннями деяких істориків, можливо, на дату встановлення святкування Різдва вплинуло те, що на 25 грудня в Римській імперії традиційно випадало свято «Непереможного Сонця», коли  світловий день ставав довшим, і день народження «Правдивого сонця» – Ісуса Христа випав на цей день з метою зменшити вплив язичницького свята.

Офіційно ж рішення про святкування Різдва Христового 25 грудня було прийнято на Ефеському (Третьому Всесвітньому) церковному соборі в 431 році.

Нинішні розбіжності в датах зумовлені календарями.

Юлій Цезар свого часу  запровадив календар, сходий на сучасний, який отримав назву від його імені – юдіанський. Однак він виявився не зовсім точним, бо з’ясувалося, що Земля обертається навколо Сонця на майже 12 хвилин повільніше, ніж вважали римляни. З  часом календар почав зміщуватися, таким чином відставши аж на 10 днів за півтори тисячі років.

Реформувати календар вирішив папа Римський Григорій XIII. Завдяки цій реформі деякі роки, які вважались високосними,стали невисокосними. Загалом розходження істотно зменшилось – до 26 секунд на рік, але для компенсації відставання довелось пропустити 10 днів, і таким чином у 1582 році після 4 жовтня відразу настало 15-е.

Втім, не всі підтримали григоріанський календар. Російська імперія, до складу якої входила й Україна, і далі використовувала юліанський, відповідно, й свята відзначаючи за ним. І тільки Українська Народна Республіка на початку ХХ ст. перейшла на григоріанський календар, а далі з цим погодилась і більшовицька влада. Однак духовенство не визнало святкування «по-новому»

І навіть коли Всеправославний Собор в Константинополі у 1923 році прийняв рішення про те, що, згідно із точнішим календарем, православні християни мають відзначати Різдво 25 грудня, не погодилось на це духовенство країн, на які мав вплив тодішній СРСР.

Загалом нині 93% усіх християн світу святкують народження Ісуса Христа саме 25 грудня і лише 7% – 7 січня.

І тепер православні християни Греції, Румуні, Болгарія та Кіпр святкують Різдво 25 грудня. А новоюліанським  календарем (це удосконалений юліанський, який до 2800 року повністю збігатиметься із григоріанським), користуються Румунська, Болгарська, Польська православні церкви й Православна церква Чеських земель і Словаччини. А ще Константинопольська, Александрійська, Антіохійська, Елладська, Албанська, тобто «грецькі» православні церкви.

Втім, у ПЦУ  також замислились про календарну реформу. Митрополит Київський і всієї України Епіфаній заявив, що українці можуть святкувати Різдво за григоріанським календарем, якщо бажають. “Більшість помісних православних церков святкують Різдво за новим, григоріанським календарем. І ми це можемо робити в майбутньому, якщо це буде сприймати український народ. Якщо християни в Україні почнуть святкувати Різдво 25 грудня, незабаром можна буде і говорити про зміни в Церкві. Якщо Церква побачить, що більшість православних християн в Україні готові сприйняти це, хочуть святкувати саме за новим стилем, тоді не виникне жодних проблем”, – зазначив Епіфаній. Та поки церковні ієрархи побоюються, що перехід на новий календар (григоріанський) може спровокувати протистояння та розкол серед українських вірян.

А тим часом у трьох областях України – Тернопільській, Львівській та Івано-Франківській – закликають підтримати ініціативу «Різдво зі світом» 25 грудня.

Джерела: radiosvoboda, zik, вікіпедія, novynarnia

Фото з відкритих інтернет-ресурсів