Культура
Київ

Довженко-Центр : Dovzhenko Centre під загрозою ліквідації

Українське Держкіно видало наказ про реорганізацію Центру Довженка. Цей порядок де-факто тягне за собою ліквідацію Національного кіноархіву, який з 1994 року послідовно займається збереженням, дослідженням та популяризацією українського кіно.

Довженко-Центр : Dovzhenko Centre під загрозою ліквідації - зображення

Українське Держкіно видало наказ про реорганізацію Центру Довженка.

Цей порядок де-факто тягне за собою ліквідацію Національного кіноархіву, який з 1994 року послідовно займається збереженням, дослідженням та популяризацією українського кіно.

Згідно з наказом, всі фільми з колекції та власності Центру Довженка повинні бути передані до ДНЦ України, основний вид діяльності якого, через державний реєстр юридичних наук України айті ідентифікатор, це вища освіта.

Державне підприємство Українська студія анімації має бути відокремлено від структури Центру Довженка.

Авторські права на українські анімаційні фільми, які наразі належать Центру, передадуть новоствореному підприємству. Працівникам Центру Довженка необхідно повідомити про можливе звільнення.

Тому Держкіно делегує відповідальність за унікальну кінематографічну спадщину України де-факто "сплячу" установу, яка не здійснювала жодної діяльності з моменту заснування у 2011 році за часів Януковича, не має жодних оцінок відповідний персонал, відповідні компетенції, веб-сайт тощо.

У документі про реорганізацію не зазначено паперовий архів Центру Довженка та музейні колекції, які входять до державного архіву та музейних фондів України, відповідно, і підпадають під дію окремого законодавства.

Держкіно вирішило розділити невід'ємну колекцію Центру Довженка, що датується 1960-ми роками, між різними структурами, без врахування пропозицій Центру Довженка щодо подальшої діяльності та з викладено стратегічний план його розвитку, як того вимагає наказ Постанови Кабінету Міністрів України No 91 від 26.01.2022 року.

Ні в преамбулі наказу, ні в публічній комунікації, Держкіно пояснило це рішення.

Передача колекції національного кіноархіву з великим визнанням у світі фейковій установі - величезний удар по міжнародному іміджу українського уряду.

Особливо під час війни, коли Україна бореться за власну ідентичність в крові, цей крок має ознаки посягання на національну пам'ять і може вважатися підривом державності та зрадою національних інтересів.

Центр Довженка - найбільший і єдиний міжнародно визнаний кіноархів України, в якому зберігається понад 10 тисяч назв (більше 60 тисяч сховищ) повнометражних, документальних, анімаційних українських та зарубіжних фільмів, більше 24 тисяч архів l документів з історії українського кіно, та більше 400 музейних експонатів. Центр є єдиним членом Міжнародної федерації кіноархіву в Україні.

Колекція Центру Довженка прирівнює за вартістю та об'ємом колекціям Національного художнього музею України, Музею Ханенка, Музею історії України, Бібліотеки Вернадського, і є найбільшою колекцією творів Українське кіно у світі.

З метою збереження, розвитку та популяризації кіномистецтва, Центр Довженка включає Кінофонд, Паперовий Кіноархів та Музей кіно, Медіатека, видавництво, книгарню, кінопростір "Сцена 6", кінолекційний зал та ін. ly кінокопіювальна лабораторія з повною кіно-цифровою цикл в Україні. Така структура відповідає міжнародним стандартам діяльності закладів, які працюють з кінематографічною спадщиною.

Першоджерело за посиланням.

Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.